#громадськемісце Доба в дорозі та війна на пляжах: що чекає туристів у Криму у 2024 році #ялта #yalta

Доба в дорозі та війна на пляжах: що чекає туристів у Криму у 2024 році

1 травня в анексованому Криму – неофіційний старт курортного сезону. Він буде третім за умов повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Місцевий бізнес входить до нього зі збитками від попередніх двох років в умовах бойових дій та проблемної логістики. Якими є його надії на майбутній сезон і чого очікувати туристам на Кримському півострові, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Чим довше Росія продовжує повномасштабне вторгнення в Україну, тим більше збитків зазнає туристична індустрія у Криму. Після стабільних провалів сезонів 2022 та 2023 років місцевий курортний бізнес дивиться у майбутній сезон з надією, що туристи все ж таки доїдуть до Криму. Хоча тенденції свідчать, що нинішній сезон у Криму супроводжуватиметься тими самими проблемами, що й попередні в умовах війни.

«Сезон буде складним»

Російські туроператори озвучують оптимістичні дані про зростання попиту на тури в кримському напрямку. Віце-президент Асоціації туроператорів Росії, гендиректор туроператора «Дельфін» Сергій Ромашкін стверджує, що попит на тури до Криму на етапі раннього бронювання збільшився на 50% порівняно із січнем-лютим 2023 року. Близько 85% цих бронювань, за його словами, припадає на травень-серпень.

Літні поїздки до Криму, на думку Сергія Ромашкіна, переважно бронює «традиційна аудиторія цього напряму», яка обирає найпопулярніші готелі та санаторії середнього рівня. А ось попиту на преміальні об’єкти туроператори поки що не бачать.

За їхньою інформацією, середній чек на тижневий відпочинок на двох у трьох-чотирьохзіркових готелях Криму у травні стартує від 35 тис. рублів без витрат на дорогу. Другу основну хвилю бронювань у Криму очікують у червні, коли настане сезон відпусток.

Туристи «прийняли як даність» складну логістику в Криму та готові їхати в регіон на наземному транспорті, стверджують в Асоціації, посилаючись на дані туроператорів.

Російський потяг «Таврія», що курсує між Росією та Кримом через Керченський міст, 18 липня 2023 року


Російський потяг «Таврія», що курсує між Росією та Кримом через Керченський міст, 18 липня 2023 року

А ось міністр курортів та туризму російського уряду Криму Вадим Волченко називає логістику одним із головних факторів, які вплинуть на успіх майбутнього сезону. Серед таких, за його словами, також питання безпеки та готовність курортної інфраструктури до прийому туристів.

Сезон 2024 року буде непростим, але цікавим. Наше завдання, за всіх вступних, зробити його максимально ефективним. За даними Мінтрансу Росії, кількість запропонованих місць у поїздах до Криму на літній період залишиться не нижчою за рівень 2023 року, з запланованим зростанням 5,1%, а всього перевезти до Криму планується не менше 2,9 мільйона пасажирів», – сказав він федеральній селекторній нараді, присвяченій підготовці до курортного сезону 2024 року.

Міністр курортів та туризму російського уряду Криму Вадим Волченко, 13 квітня 2024 року


Міністр курортів та туризму російського уряду Криму Вадим Волченко, 13 квітня 2024 року

Дорога до Криму з Москви або Санкт-Петербурга потягом, нагадаємо, займає в середньому добу в один бік.

Розтрощені набережні

Не найкращу картину побачать на набережних ті, хто поїде відпочивати на південно-східне узбережжя. Шторм, що був у Криму восени минулого року, зруйнував набережні у низці регіонів. Загалом їх необхідно відновити 69. Місцеві чиновники планують це зробити за 2,5 роки. Фінансування з федерального бюджету є поки що тільки на нинішній рік.

Зачинений вхід до пляжу. Крим, ілюстративне фото


Зачинений вхід до пляжу. Крим, ілюстративне фото

Наразі розбиті стихією набережні не відновлено. Зайнятися цим місцева влада обіцяє найближчим часом. Ревізію робіт обіцяють провести наприкінці першого півріччя. До цього часу сезон уже розпочнеться. Отже, туристи, які приїдуть відпочивати на Кримський півострів, стануть мимовільними спостерігачами того, що відбувається.

Про те, що ця ситуація може негативно вплинути на курортний сезон, вже зараз говорить російський голова Криму Сергій Аксьонов.

«За підсумками курортного сезону, якщо у нас буде велике недоотримання коштів туроператорами та готельєрами через те, що десь були розбиті набережні, без допомоги нікого віч-на-віч не залишимо. А до робіт з набережних вже приступаємо. У всіх, хто має об’єктивні причини, є розбіжності з нашою позицією з приводу того, що не враховано можливості проведення курортного сезону, прошу до мене звернутися. Персонально все розгляну», – сказав він.

Вогневі точки на пляжах

Окремі курортні регіони в Криму не будуть доступні туристам, як і в попередні роки. Раніше популярні курорти Штормового, Попівки, Молочного, Міжводного та інших селищ західного узбережжя після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну є місцем дислокації російських військових. Вони прямо на береговій лінії облаштовують вогневі точки, окопи та оборонні споруди. Переміщення цивільних цими регіонами обмежують, закриваючи людям доступ до моря.

Тому у селищах Західного узбережжя Криму не приймають відпочиваючих, не працюють готелі, магазини та інший курортний бізнес.

Село Міжводне. Крим, 2021 рік


Село Міжводне. Крим, 2021 рік

Цього року російська влада пообіцяла знизити орендну плату для курортного бізнесу в цій місцевості.

«Для об’єктів курортної сфери на території Молочненського, Штормівського та Уютненського сільських поселень Сакського району, Міжводненського та Оленівського сільських поселень Чорноморського району та селища Мирний під Євпаторією до кінця поточного року орендна плата становитиме один рубль на рік. Також опрацьовується питання, щоб у цих муніципалітетах подібна практика була застосована і щодо нестаціонарних торгових об’єктів», – пообіцяв Сергій Аксьонов.

Цього року курортні території, на яких російські військові облаштовують свої вогневі позиції, розширюються. Вогневі точки помічені у прибережній зоні Сімеїзу та біля селища Берегове на Південному березі Криму, а також на набережній Євпаторії.

Російські вогневі позиції у Сімеїзі на Південному березі Криму. 2 квітня 2024 року


Російські вогневі позиції у Сімеїзі на Південному березі Криму. 2 квітня 2024 року

«Удари по Криму відлякують людей»

На курортний сезон вплинуть і військові чинники, які визнають у кримській спільноті. На це звертає увагу військовий кримський блогер Євген Щепинський.

«Крим дуже близько розташований до кордону проведення «спеціальної військової операції» (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР). Щодня Крим відбиває масовані атаки з боку України. З телевізорів постійно говорять, що Україна готує ще один контрнаступ із метою деокупувати Крим. Також планують удари Кримським мостом – найважливішою артерією, яка з’єднує Криму з Росією. І це, звичайно, відлякує людей», – каже він у своєму блозі.

Дим після ймовірної атаки безпілотника в Севастополі. Крим, 29 квітня 2023 року


Дим після ймовірної атаки безпілотника в Севастополі. Крим, 29 квітня 2023 року

Загалом блогер прогнозує «млявий сезон» у Криму цього року.

«Минулого року, коли я казав, що сезон у 2023 році не вдався, на мою адресу було багато невтішних коментарів. Коли на пляжах туристів ущерть, всі гостьові будинки заповнені вщерть, тоді можна говорити, що сезон у Криму вдався. Торік, звісно, було не так. Цього року сезон буде досить слабким та млявим. Що це впливає? Зростання цін – однозначно. Багато хто вже вважає, що Крим – дуже дорогий і не всім по кишені. Є дешевші курорти. Ще одна причина, через яку сезон буде слабким, тому що практично все західне узбережжя Криму закрите для туристів. Пляжі там були закриті минулого сезону і будуть закриті цього сезону. Адже багато людей полюбили це узбережжя з його кришталево чистою водою», – вважає Євген Щепинський.

Узбережжя Криму. Ілюстративне фото


Узбережжя Криму. Ілюстративне фото

Кримський турбізнес у військових умовах два роки поспіль показує збитки та виживає на бюджетних дотаціях. Минулого року кримська влада в рамках державної підтримки туріндустрії в умовах «геополітичного та санкційного тиску» виплачувала компенсації профільним підприємствам. Спочатку було передбачено бюджетні виплати у вигляді двох мінімальних розмірів оплати праці кожного працівника. Згодом цю суму збільшили вдвічі – до чотирьох розмірів мінімальної оплати праці.

2023 року це дозволило більш ніж 2,5 тисячам підприємств та підприємців, які працюють у сфері туризму Криму, зберегти свої трудові колективи, стверджують чиновники.

За результатами 2023 року Кримський півострів, за офіційною інформацією місцевої влади, відвідали 5,2 мільйона туристів, що на 20% менше, ніж у 2022 році. Експерти вважають, що ці показники завищені втричі-вчетверо.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

ДЖЕРЕЛО