Удари Збройних сил України демонструють уразливість анексованого Криму та роблять його «тягарем» для Росії на тлі вкладених у військову інфраструктуру півострова коштів, пише The Economist.
Видання зазначає, що отримання Україною американських ракет ATACMS із дальністю дії до 300 км означає, що тепер ЗСУ можуть уразити будь-яку ціль у Криму.
При цьому The Economist наголошує, що очільник Кремля Володимир Путін «вклав величезні кошти у військову інфраструктуру в Криму і зараз вона під загрозою».
За словами британського професора військових досліджень Лоуренса Фрідмана, Крим є слабким місцем для Росії – «вона має надто багато чого там захищати, тому це найкращий спосіб для України чинити реальний тиск на Путіна, щоб досягти поступок у майбутньому».
З думкою Фрідмана погоджується і колишній радник міністерства оборони Німеччини Ніко Ланге, вказуючи, що Крим є найбільш життєво важливим активом Росії; але він також є дуже вразливим».
Мета військової кампанії України в Криму, на думку видання – ізолювати півострів, «задушити» його як логістичний центр – і таким чином витіснити російські сили з півдня України.
The Economist зазначає, що Україна вже продемонструвала здатність крилатих ракет Storm Shadow/SCALP, а також своїх власних морських безпілотників вражати російські військові кораблі Чорноморського флоту. Це призвело до того, що решту кораблів довелося передислокувати в Новоросійськ.
«Але зараз Україна використовує смертоносну комбінацію ATACMS і все більш досконалих безпілотників, щоб систематично послаблювати російську протиповітряну оборону в Криму, вражати авіабази, з яких вилітають російські перехоплювачі, та завдавати ударів по критично важливим логістичних та економічних об’єктах. Лоуренс Фрідман вважає, що зосередженість на виведенні з ладу російської мережі протиповітряної оборони може бути частиною підготовки до неминучого прибуття перших партій винищувачів F-16 з Європи», − пише видання.
Експерти у коментарі виданню звертають увагу, що «розрекламована» та «дуже дорога» російська система протиповітряної оборони С-400 виявилася «недієздатною».
«Ланге каже, що українці використовують безпілотники-приманки, щоб змусити росіян засвітити свої радари та розкрити свої позиції. Дані про цілі негайно передаються екіпажам, які запускають ATACMS. За шість хвилин ракети, які практично неможливо виявити через їхню швидкість і малу площу поперечного перерізу радіолокаційного розсіювання, вражають свої цілі. Генерал Годжес зазначає, що С-400 також загрожують диверсії з боку українських спецпідрозділів, що діють у Криму. Кожна батарея коштує близько 200 мільйонів доларів і її нелегко замінити», − пише The Economist.
Крім того, генерал Годжес звертає увагу, що за допомогою супутникової та повітряної розвідки, яку надають Україні союзники НАТО, власного глибокого знання території та таємних сил на землі, «ніщо не може пересуватися в Криму так, щоб українці про це не знали».
Годжес також упевнений, що Україна «знищить Керченський міст, коли буде готова», проте потенційно складнішим завданням буде зруйнувати залізничну лінію, що будується вздовж Азовського моря від Ростова через окуповані Маріуполь і Бердянськ до Криму.
The Economist зазначає, що першою перевіркою стратегічного успіху української кампанії в Криму може стати літо, коли відпочивальники з Росії зазвичай прямують через Керченський міст на курорти півострова. Якщо відпочивальники вирішать не їхати на півострів, це буде поганим знаком для Путіна.
Це пов’язано з тим, пише видання, що Крим значною мірою залежить від туристичної галузі.
«Крим перетворився з престижного проєкту на джерело виснаження російських ресурсів», – вважає Бен Баррі з Міжнародного інституту стратегічних досліджень.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .