#громадськемісце Мобілізація, призов, агітація у Криму. Армія РФ використовує всі способи для залучення до своїх лав #ялта #yalta

Мобілізація, призов, агітація у Криму

Повістка за бійку: телеграм-канал «Mash на волне» повідомив, що учасникам масової бійки в анексованому Криму вручили повістки до російського військкомату. У травні 2024 року в мережі з’явилося відео бійки на одній із вулиць Сімферополя. Пізніше радник голови російської адміністрації Криму Олег Крючков заявив, що причиною сутички став конфлікт між рідними братами, і що «всіх учасників бійки покарають відповідно до закону». Пізніше телеграм-канали опублікували фото, як стверджується, з деякими учасниками бійки – вже з повістками в руках. Вручення повістки як покарання в Криму траплялося і раніше.

Один із наймасовіших випадків стався 25 серпня 2023 року, коли російські силовики затримали 23 особи нібито за непокору законним вимогам поліції.

Ці люди прийшли на засідання підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя підтримати затриманих напередодні активістів громадського об’єднання «Кримська солідарність», яких звинувачували в організації та участі в терористичній організації (йдеться про заборонену в Росії релігійну організацію Хізб ут-Тахрір, в Україні ця організація не є заборонено – КР). За даними «Кримської солідарності», затриманих кримських татар доправили до поліції. Увечері туди ж, під приводом «звіряння даних», прибув військком і видав усім затриманим повістки до армії РФ.

Голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв у коментарі Крим.Реалії розповів, що випадків, коли у Криму видають повістки тим, хто прийшов до будівлі суду підтримати своїх співвітчизників, а також під час обшуку – «було чимало».

«Я думаю, повістками вони намагаються налякати людей, щоб вони були менш активними і щоби максимально не брали участь у будь-яких акціях та кампаніях», – вважає Барієв.

Ескендер Барієв


Ескендер Барієв

Мобілізація, яка не припинялася

За даними Кримськотатарського ресурсного центру, наприкінці квітня російська влада мала посилити мобілізаційні процеси в Криму. У травні видання Financial Times із посиланням на джерело, близьке до Міністерства оборони РФ, повідомило, що найближчими місяцями Росія може розпочати нову хвилю мобілізації: оскільки контрактників та ув’язнених із в’язниць, яких Росія також забирає на фронт, може стати недостатньо для досягнення бажаних цілей Кремля. Пізніше російське державне інформагентство РИА «Новости», з посиланням на першого заступника голови оборонного комітету Ради федерації РФ Віктора Бондарева, написало про те, що «російська армія справляється наявним бойовим ресурсом і кількісно, і якісно».

На публікації Financial Times відреагував і Кремль – в особі речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова – заявивши, що Росії мобілізація не потрібна.

«Ви знаєте, що у нас дуже активно йде і продовжується набір добровольців-контрактників, він іде на щоденній основі. І президент неодноразово говорив, що, на думку військових, такої потреби немає», – прокоментував Пєсков для РИА «Новости».

Володимир Путін розмовляє з російськими військовими, ілюстраційне фото


Володимир Путін розмовляє з російськими військовими, ілюстраційне фото

При цьому юридично так звана «часткова мобілізація» в Росії не припинялася, оскільки Путін заявив про її завершення лише усно і майже за 2 роки так і не підписав відповідний указ. За цей час у Росії значно посилили законодавство, що стосується військової служби. Нещодавно у Держдумі РФ навіть рекомендували відхилити законопроєкт про відстрочку від мобілізації для батьків трьох дітей. Телеграм-канал BAZA пише, що в парламентському документі подібне рішення пояснили так: «розширення переліку відстрочок негативно вплине на комплектування ЗС РФ».

Ще більше призовників до армії РФ

У січні 2024 року в Росії набув чинності закон, який збільшив призовний вік на 3 роки. Під час весняного призову цього року до армії РФ вперше почали набирати людей віком від 18 до 30 років. У квітні Євген Машуков, призначений РФ військовим комісаром Криму, в ефірі «Крым 24» заявив, що в Криму «в поточному призові планується відправити на військову службу близько 2,5 тисяч призовників».

Пізніше Машуков у коментарі виданню «Московский комсомолец» повідомив, що у Криму вже створили 26 призовних комісій.

У Кримськотатарському ресурсному центрі кажуть, що статус призовника у Криму не гарантує того, що військовослужбовець не опиниться в окопі.

«З одного боку, обіцяють, що призовники перебуватимуть і залишатимуться в Криму, але є інформація, що їх все одно відправляють. Якщо не безпосередньо на фронт, то на прикордонні території з Україною. Маються на увазі не офіційні кордони, а лінії зіткнення. Все одно призовники виконують роботи у військових частинах, на військових об’єктах… перебувати у цих військових частинах небезпечно», – каже Ескендер Барієв.

Надія на агіт-намети?

Крім мобілізації та призову, російська влада для залучення до лав армії РФ активно використовує агітацію, сподіваючись на контрактників. У Криму працюють мобільні бригади, які на місці консультують із питань військової служби. Ескендер Барієв розповідає, що людей заманюють матеріальною вигодою від служби у лавах армії РФ.

«Остання цифра, яку мені називали – це 193-195 тисяч рублів. Далі вони обіцяють, що будуть додаткові можливості у контрактників отримати земельні ділянки», – каже Барієв.

За його інформацією, пересувні мобілізаційні пункти «зустрічаються в низці населених пунктів, мікрорайонах, у тому числі, в місцях компактного проживання кримських татар».

Вигляд на мобільний призовний пункт для проходження військової служби за контрактом у російській армії, Сімферополь, Крим, 15 квітня 2023 року


Вигляд на мобільний призовний пункт для проходження військової служби за контрактом у російській армії, Сімферополь, Крим, 15 квітня 2023 року

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що до літа 2024 Росія планує мобілізувати додатково 300 тисяч військовослужбовців.

Цю цифру називало і російське видання «Верстка», посилаючись на свої джерела в адміністрації Путіна та російського міністерства оборони.

Кремль про свої плани щодо мобілізації не поширюється. Відомо, що наприкінці 2023 року Сергій Шойгу – на той час міністр оборони Росії – заявив про наміри довести кількість російських військових до півтора мільйона осіб.

Тим часом у Росії почали блокувати ролики про ухиляння від мобілізації. Російська служба Радіо Свобода повідомляє, що нещодавно YouTube заблокував кілька роликів, у яких росіянам розповідали про те, як можна ухилитися від військової служби та мобілізації у РФ. В адміністрації відеохостингу пояснили: це було зроблено на вимогу Роскомнагляду (Роскомнадзор).

Російські військові під час їх відправлення зі збірного пункту на війну проти України. Росія, Казань, 23 жовтня 2022 року


Російські військові під час їх відправлення зі збірного пункту на війну проти України. Росія, Казань, 23 жовтня 2022 року

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

ДЖЕРЕЛО