Туреччина не полишає спроб стати посередником у російсько-українській війні, пропонуючи все нові мирні ініціативи. Чи мають вони шанс на успіх? Як це відбивається на російсько-турецьких та українсько-турецьких відносинах? І як це впливає на безпеку Чорноморського регіону? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із турецьким політологом Тогрулом Ісмаїлом та українським дипломатом, експертом Центру оборонних стратегій Олександром Харою.
Одну з останніх ініціатив було озвучено 3 липня у Казахстані під час саміту Шанхайської організації співробітництва. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган під час зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним заявив, що Анкара може створити основу для мирного врегулювання між Росією та Україною, «спочатку припинивши вогонь, а потім встановивши справедливий мир, який влаштує обидві сторони».
У Росії її пропозицію відкинули. Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков, відповідаючи на запитання, чи можливо, що Ердоган стане посередником на переговорах, заявив: «Ні, неможливо». А мирний план Туреччини, озвучений у квітні цього року, за даними російського видання «Новая газета-Европа», пропонував серед іншого заморожування війни за існуючою лінією фронту, зобов’язання провести у 2040 році референдуми: загальноукраїнський про зовнішньополітичний курс країни, а також референдуми під міжнародним контролем на всіх українських територіях, анексованих на момент заморозки війни Росією та гарантії позаблокового статусу України до 2040 року. Проєкт ґрунтується на документах перших переговорів у Стамбулі, і частина формулювань березня 2022 року увійшла до цього тексту, повідомляє «Новая газета-Европа».
Є різні варіанти мирних ініціатив, зазначає турецький політолог Тогрул Ісмаїл. Але їх головний принцип – дотримання територіальної цілісності України.
Туреччина завжди ґрунтується на територіальній цілісності України та міжнародного права
Туреччина завжди дотримується цього правила, говорячи про територіальну цілісність і Азербайджану, і Грузії, і Сирії, й Іраку, зазначає Тогрул Ісмаїл.
«Спочатку необхідно, принаймні, призупинити військові дії. Це найголовніше. Конкретно з гарантією, з відходом військ, не додаванням якихось військових частин у цьому регіоні тощо. І після цього, звичайно, вирішення проблем… Йдеться про створення певних умов для взаємного вирішення цього питання не в односторонньому порядку. Туреччина завжди ґрунтується на територіальній цілісності України та міжнародного права. Це найголовніше», – каже Тогрул Ісмаїл.
Ні Росія, ні Україна сьогодні не готові на компроміси. Росія наполягає на тому, що Україна має відмовитися від Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, включаючи неокуповані нею території, вписати до Конституції відмову від членства в НАТО та скоротити армію. Україна наполягає на формулі миру Володимира Зеленського, в якій ключовий момент – повний вихід Росії з української території та повернення до кордонів 1991 року.
Проте хтось має запропонувати мир, вважає турецький політолог Тогрул Ісмаїл. Нестабільність у регіоні загрожує і безпеці Туреччини каже політолог.
Коли йде у вас під носом війна, будь-яка держава може втрутитися у цю справу
«Коли йде у вас під носом війна, будь-яка держава може втрутитися у цю справу. Тим більше що Туреччина тривалий час намагалася створити в Чорноморському регіоні безпечний регіон. Вони навіть своїх союзників у НАТО не хотіли дуже пускати в цей регіон. Зараз йде війна, звичайно, зміна територіальної цілісності України теж не входить до планів Туреччини», – каже Тогрул Ісмаїл.
Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії директорка програми студій безпеки Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганна Шелест заявила, коментуючи категоричну відмову Росії від посередницької ролі Туреччини, що російська відповідь «була хамською», і це «ще матиме політичні наслідки, бо турецьке керівництво не прощає такого ставлення до себе». На думку ж Тогрула Ісмаїла, Анкара не реагуватиме різко на такі заяви.
«У дипломатії, звичайно, все враховується, але я не думаю, що Туреччина так різко реагуватиме на дії Росії. Чому? Тому що у висловлюваннях у політичних колах Росії були невідповідності. Спершу сказали дуже жорстко, потім сказали ні, такого не було сказано. Тож я думаю, що у російських політичних елітах у них самих заплутано все. Я думаю, що тут найголовніше не на когось ображатися, а припинити війну, припинити смерть мирних жителів, дітей тим більше», – вважає політолог.
Під час неформального засідання ради міністрів закордонних справ Організації тюркських держав міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що необхідно створити мирну платформу для припинення російсько-української війни.
«Ми вважаємо, що зусилля, спрямовані на досягнення тривалого миру, необхідно спрямувати на ширшу основу, щоб покласти край війні в Україні. Необхідно створити мирну платформу, яка запобігатиме поглибленню поляризації, матиме високий рівень участі та представництва і віддаватиме пріоритет дипломатії», – зазначив Фідан.
Платформа, яку пропонує міністр закордонних справ Туреччини – конкуруючий проєкт стосовно і «Кримської платформи», і саміту миру, що відбувся у Швейцарії, вважає український дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
Ці майданчики підтримують українську формулу миру – повернення до дії міжнародного права та статуту ООН, а російський план спрямований на те, щоб узаконити агресію, зафіксувати незаконну окупацію, вважає Олександр Хара.
«10 пунктів мирного плану України чи президента Зеленського, як хочете називайте, це, за великим рахунком, єдиний варіант, яким чином можна завершити цю війну, щоб настав справедливий мир», – вважає Олександр Хара.
Усі мирні ініціативи мають бути спрямовані на справедливий мир, а це припинення російської агресії та звільнення захоплених територій, вважає Хара. А вирішення цього питання, каже Хара, не видно ні в турецьких, ні в китайських мирних планах.
Не думаю, що слід відставити українську ініціативу і почати реалізовувати турецьку
«Я не думаю, що слід відставити українську ініціативу і почати реалізовувати турецьку ініціативу, тим більше незрозуміло, як вирішуватимуться найголовніші питання. Це виведення російських військ з усієї території України, незаконно окупованої, починаючи з лютого 2014 року, насамперед, з Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а потім і Донецька, Луганська, Херсонської, Запорізької областей. Ну і надалі, природно, яким чином утримати Росію від продовження злочинних дій», – вважає експерт.
Такі мирні ініціативи Туреччини політолог пояснює тим, що ця країна балансує між Заходом і Росією та між Росією та Україною. Тому вона, з одного боку, підтримує територіальну цілісність України.
Хто контролює Крим, той може загрожувати Туреччині, іншим державам у Чорному морі
«Тут абсолютно зрозуміло, тут є природний і кримськотатарський чинник, але є й суто такий раціональний підхід. Хто контролює Крим, той може загрожувати Туреччині, іншим державам у Чорному морі, і той може проєктувати свою, скажімо так, силу за межі Чорного моря. Але власне після анексії Криму було можливе російське вторгнення в Сирію, посилення позицій Росії і в Північній Африці та Близькому Сході. Тому Туреччині, природно, не хочеться мати такого сильного гравця, щоби фактично кидав виклик домінуванню Туреччини в цьому регіоні», – каже Олександр Хара.
З іншого боку, Туреччині вигідна економічна співпраця з Росією, каже політолог.
«Туреччина грає у свою гру. З одного боку, вона підтримує Україну, з іншого боку, вона намагається отримати максимум, скажімо, преференцій з боку Росії. Тим більше, коли Росія потребує і ринків збуту своєї продукції, насамперед, енергетичної, і коли Російська Федерація готова за фактичні копійки продавати нафту, газ та інші речі», – зазначає політолог.
Поки що в мирних планах не буде конкретики та реальних перспектив, зарано говорити про те, щоб Україна на них погоджувалася, вважає експерт. На його думку, для України ставати частиною нового процесу, який невідомо куди приведе, контрпродуктивно.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .