Вперше за час повномасштабної війни Російської Федерації проти України з російського полону вдалося звільнити кримського політв’язня. Ним став перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу та автор Крим.Реалії Наріман Джелял. Разом із ним до України повернулися ще дев’ять цивільних бранців.
Про те, як проходив процес повернення Нарімана Джеляла, які плани у нього на волі та яка перспектива того, що решта кримських політв’язнів опиниться на свободі? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведучий Роман Спірідонов поговорив із лідером кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та Азізом Умеровим, братом Леніє Умерової.
«Дуже втомлені, але щасливі повернутися на Батьківщину», – ці слова Наріман Джелял виголосив на волі, в київському аеропорту, після майже трирічного ув’язнення у російській в’язниці.
Разом із ним на волі опинилися ще дев’ять цивільних, які перебували в російських та білоруських в’язницях. Їх звільнення стало можливим завдяки 53-му обміну полоненими, який розпочався 25 червня зі звільнення 90 військових. Як повідомив представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов, обмін відбувся за сприяння ОАЕ та Ватикану.
Наріман подякував тим хто зустрічав, і всім, хто брав участь у його поверненні. Він заявив про готовність приєднатися до визволення українських політв’язнів.
«Ми, хто сьогодні, ми доказ того, що нас не залишають. Трохи потрібен час на реабілітацію, просто у в’язниці звикаєш до іншого життя, і потім, я готовий, хоч зараз, починати допомагати, щоб повернути і наших людей, і наші землі», – заявив Джелял в інтерв’ю Радіо Свобода.
Нарімана Джеляла було затримано російськими силовиками у вересні 2021 року вдома, в анексованому Криму, невдовзі після повернення з установчого саміту «Кримської платформи». Його звинуватили в організації диверсії на газопроводі у селі Перевальне Сімферопольського району.
У вересні 2022 року підконтрольний Росії Верховний суд Криму засудив політика до 17 років у колонії суворого режиму.
Інших фігурантів так званої «справи про диверсію на газопроводі» Асана та Азіза Ахтемових засудили до 15 і 13 років ув’язнення відповідно. Вони, як і раніше, залишаються в російській в’язниці.
Наразі Наріман перебуває на реабілітації, розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Після цього на нього чекають у київському офісі Меджлісу.
«Він буде тут, до Криму йому нема чого повертатися. І треба буде сім’ю сюди перевозити. Ми зараз вживаємо заходів, щоб через треті країни привезти його сім’ю сюди. Облаштувати тут. Він заступник голови Меджлісу, тому він матиме дуже багато роботи тут», – пояснив він.
Розповів Джемілєв і про роботу, якою займатиметься Наріман Джелял.
«Він уже сам сказав, що дуже хоче щільно займатися питаннями звільнення наших бранців і політв’язнів. Окрім того, величезний цикл роботи тут і з дипломатами, постійна реакція на те, що відбувається в Криму. Усім цим він займатиметься», – повідомив Джемілєв.
Мустафа Джемілєв не розкрив деталей та умов обміну, зазначивши, що за посередництва ОАЕ та Ватикану над ним працювала українська команда.
«Вони постійно зустрічалися з російськими представниками, домовлялися, торгувалися. Справа в тому, що росіяни постійно викреслювали прізвища кримських татар. А якщо йшлося про якусь згоду, то вони запитували дуже велику ціну. Ну, як ціну, скажімо, на одного кримського татарина майже пів сотні російських полонених», – розповів Мустафа Джемілєв.
Це були дуже важкі торги, каже він.
«У нас були різні критерії. Спершу говорили про те, що у кого найважчі, більші терміни, стан здоров’я, вік. Але те, що ми просимо, у нас не виходить. Тому що все, що ми пропонуємо, вони або відмовляють, або самі пропонують: ось цих можемо відпустити. Але з приводу, скажімо, Нарімана Джеляла, постійна відмова. Вони взагалі не хотіли розмовляти», – розповів Джемілєв.
За словами лідера кримськотатарського народу, серед звільнених мали бути Асан і Азіз Ахтемові, Лініє Умерова та Сервер Мустафаєв.
«Поки що вдалося звільнити тільки Нарімана. У нас, власне, близько 120 політв’язнів-кримських татар. Стосовно всіх них працюватимемо. Але ми насамперед хотіли їх, тому що найбільшого тиску вони зазнавали», – пояснює Мустафа Джемілєв.
За даними постійної представниці президента України в АРК Таміли Ташевої, Росія утримує у своїх в’язницях 217 кримських політв’язнів і серед них 60% – кримські татари. За її словами, Джелял став першим за п’ять років кримським політв’язнем, якого віддала РФ.
У російській в’язниці досі перебуває фрилансер Крим.Реалії Владислав Єсипенко, сотні фігурантів так званих «справ про тероризм» і участь у забороненій в Росії організації «Хізб ут-Тахрір», під слідством Леніє Умерова, яку затримала ФСБ, коли вона їхала до Криму провідати хворого батька.
Брат дівчини Азіз Умеров каже, що новина про звільнення Нарімана Джеляла дає надію всім родичам як військових, так і цивільних полонених.
«Поки що не йдеться про всіх, але я сподіваюся, що в майбутньому це стане реальністю», – заявив Азіз Умеров в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Родичі Леніє постійно комунікують із представниками української держави та всіма інстанціями, які займаються обміном, зазначив Азіз Умеров. Зусилля, яких докладає Україна для повернення людей із російського полону, дають надію.
«Безумовно, надія є. Але разом із надією ми розуміємо, з ким маємо справу. Від наших опонентів можна чекати всього, що завгодно. Через це зараз дуже складно робити якісь прогнози на майбутнє», – наголосив Азіз Умеров.
У близьких немає можливості спілкуватися з Леніє. Єдиний спосіб дізнатися про те, як у неї справи – листи, які Леніє надсилає з російського СІЗО. Але їх не завжди вдається отримати.
«У нас є інформація, що три попередні листи, які вона писала, були затримані, оскільки справа її засекречена, і будь-яка інформація, яка приходить до неї та виходить від неї, проходить жорстку перевірку цензури. І, за нашою інформацією, три останні листи до нас так і не дійшли», – розповів Азіз Умеров.
У тих листах, що доходять, Леніє розповідає про те, як минають її дні, як вона знаходить час на свій розвиток, читаючи книги. Пише, що сподівається на якнайшвидше звільнення, розповів її брат. В останньому листі вона повідомляла, що читала біографію Стіва Джобса та книги про астрофізику.
«Я не думаю, що саме до нього (Стіва Джобса – КР) був конкретний інтерес, оскільки, я так розумію, там дуже обмежена бібліотека, і література, з якою можна познайомитися. Через це вона вибирає ті книги, які є. Вона вже прочитала дуже багато книг… Також ми через місцевих жителів замовили їй підручники з англійської мови. Вона вивчає, перебуваючи там. Вона постійно намагається знаходити час для розвитку, щоб просто не сидіти без діла», – розповів Азіз Умеров.
Через те що справа Умерової засекречена, у рідних немає інформації про слідство та судові засідання. Адвокати, розповів її брат, зв’язані підпискою про нерозголошення, повідомляють лише, що Леніє тримається, здорова і має високий морально-вольовий настрій.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .