#громадськемісце «Під ударом будь-яка військова ціль». Чи дійсно ATACMS допомагають Україні вигравати битву за Крим? #ялта #yalta

«Під ударом будь яка військова ціль»

Україна здобуває перемогу над Росією в Криму – публікація з таким заголовком вийшла у британському виданні The Economist після того, як Україні вдалося уразити цілі у портах «Крим» і «Кавказ», по обидва боки Керченської протоки. Видання прямо пов’язує успішні атаки на півострові з прибуттям американської військової допомоги. Чи так це – розбиралася редакція Крим.Реалії.

«Прибуття балістичних ракет ATACMS, здатних бити на 300 кілометрів, означає, що зараз Україна може уразити будь-яку ціль в окупованому Росією Криму зі смертоносним ефектом», – пише The Economist.

Супутниковий знімок атакованого порома в Керчі. Крим, 30 травня 2024 року


Супутниковий знімок атакованого порома в Керчі. Крим, 30 травня 2024 року

Видання наводить коментарі військових експертів, які вважають, що анексований Крим стає дедалі слабшим місцем для Росії. І замість того щоб залучати інвестиції та генерувати прибуток, доводиться витрачати дедалі більше ресурсів на його утримання. Вже не лише економічне, а й військове.

Британський стратег Лоуренс Фрідман вважає, що Україна намагається зробити так, щоб Крим перестав бути для Путіна активом, а став пасивом (обтяженням). Мета, на його думку, полягає в тому, щоб півострів ізолювати, і таким чином відтіснити російські повітряні сили та флот від окупованого українського півострова.

У Кримському порту удар припав на поромну переправу, це зовсім поряд із Керченським мостом.

Пошкоджений залізничний пором у морському порту Керчі. Крим, 30 травня 2024 року


Пошкоджений залізничний пором у морському порту Керчі. Крим, 30 травня 2024 року

За повідомленням Генштабу ЗСУ, об’єкт був під прикриттям російських систем ЗРК «Тор», «Панцир», С-400 «Тріумф», проте це не завадило пошкодити два залізничні пороми, один з яких сів на мілину. Наступної ночі атакували нафтобазу в порту «Кавказ», це російська сторона Керченської протоки.

Петро Черник


Петро Черник

«Це така собі проба пера для того, щоб найближчим часом, я правда не знаю, коли це станеться, звичайно, потопити Кримський міст. Ми розуміємо, що 95% того, що завозиться до Криму, завозиться саме залізницею, там є одна залізнична нитка. Вітається така робота, сподіваємось, що ці добрі новини до нас надійдуть найближчим часом», – розповів в ефірі Радіо Крим.Реалії військовий аналітик Петро Черник.

Нещодавно призначений міністром оборони РФ Андрій Бєлоусов 31 травня взяв участь у засіданні міністрів оборони країн-членів ОДКБ, де розповів, як над Керченським мостом збили десяток ATACMS, зазначивши, що це була масована атака на міст.

«Хочу доповісти, що буквально позавчора вночі була атака 10 ATACMS на Кримський міст з підлітним часом менше двох хвилин, усі ракети були збиті», – заявив Бєлоусов.

Ця заява йде врозріз повідомленню Генштабу ЗСУ. Того дня там заявили про атаку ATACMS по Керченській поромній переправі, а не по мосту.

«Вони (російські чиновники – КР) і не можуть визнати, чи є таке поняття як пропаганда. Вона повинна підтримуватися якимись успіхами навіть якщо вони висмоктані з пальця, і вони вигадані. Ще немає жодної підтвердженої інформації, адже це адекватно фіксується, якби хоча б одну ракету ATACMS збили. Нагадаю, ATACMS досить стара зброя. ATACMS почали розробляти ще в 1988 році, а вони намагаються зберегти обличчя за дуже поганої гри й інакше вони не діятимуть», – вважає військовий експерт.

Пором із вагонами прибуває до Порт-Крим біля Керчі після перетину Керченської протоки з Порт-Кавказу (Кавказ) Краснодарського краю на півдні Росії, 2014 рік


Пором із вагонами прибуває до Порт-Крим біля Керчі після перетину Керченської протоки з Порт-Кавказу (Кавказ) Краснодарського краю на півдні Росії, 2014 рік

ЗСУ має ще над чим працювати, щоб зруйнувати військову логістику росіян. Крім поромів і залізниці, що йде Керченським мостом, Росія використовує ВДК для перевезення військових вантажів. За оцінками Черника, у ЗС РФ ще залишається шість великих десантних кораблів.

«Проєкт 775 може брати на борт до 500 тонн вантажів, а «Тапир» (ВДК проєкту 1171 – КР) – до 1000, плюс Іл-76 може брати на борт до 40 тонн вантажу або, скажімо, 225 десантників», – зазначив Петро Черник.

Знищувати цей транспорт найефективніше за допомогою F-16, упевнений експерт.

«F-16 має на борту чудову ракету AGM-158 JASSM, яка в особливій модифікації може завдавати ударів аж до 900 км, і так само далекобійні ракети AIM-120 AMRAAM мають дальність ураження до 180 км. Щоправда, ми розуміємо, що не зайдуть F-16 у зону роботи їхньої протиповітряної оборони, але умовно північну частину Криму можна виключати в частині того, що туди щось рухатиметься з авіації», – зазначив Петро Черник.

«А якщо ми методично, прискіпливо, нехай у більш довгий час знищуватимемо їхню протиповітряну оборону, може прийти час, що ці літаки, одні з найкращих у світі, таки вторгнуться у повітряний простір і зможуть збивати ці судна. У стратегічному значенні Крим не так важко задушити. Вкрай важливо, щоб далекобійної зброї з’явилося якнайбільше», – додав експерт.

Водночас, Росія намагається налагодити логістику на окупованій частині східної та південної України. Там прокладається сухопутний коридор. Якийсь час ним можна буде користуватися, але й проти нього є засоби боротьби, повідомив експерт.

«Буферна зона окупації – це 100-120 км. А М39, є такий касетний боєприпас, як різновид ATACMS, працює на відстані до 165 км. І коли буде реалізовано концепцію кінцевого знищення мосту та залізниці, не бачу проблеми, щоб її не знищити», – каже Петро Черник.

Пожежа на Керченському (Кримському) мосту на світанку в Керченській протоці. 8 жовтня 2022 року


Пожежа на Керченському (Кримському) мосту на світанку в Керченській протоці. 8 жовтня 2022 року

Керченський міст, як і раніше, пріоритетна ціль ЗСУ. Але атака по ньому одиночними ракетами є неефективною, упевнений Петро Черник. Знищені проліт чи опору росіяни зможуть відновити. Зруйновані повинні бути кілька прольотів та опор довжиною до кількох сотень метрів.

«Для того, щоб він упав, потрібно 50-60, а то й 70 ракет ATACMS, 30-40 ракет Storm Shadow або наших Р-360 (Нептун) і великий безпілотний масований наліт. Ось сукупно треба ударних систем десь близько 150, щоб по-справжньому завдати йому поразки. Головне, щоб потім брати його під вогневий контроль, щоби його не ремонтували», вважає Петро Черник.

Зараз, додає експерт, ЗСУ накопичує такий потенціал. При цьому впевнений Черник, німецькі ракети Taurus, які Німеччина ще відмовляється надавати Україні, не є панацеєю. Це дозвукова крилата ракета, яку російські ППО можуть збити або відхилити від цілі за допомогою РЕБ. Найбільш ефективними, впевнений експерт, будуть балістичні ракети ATACMS зі швидкістю 5400 км/год.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

ДЖЕРЕЛО