#громадськемісце Сьогодні 80-ті роковини сталінської депортації кримських татар – Україна та світ вшановують пам’ять жертв геноциду #ялта #yalta

Сьогодні 80 ті роковини сталінської депортації кримських татар – Україна та світ вшановують пам'ять жертв геноциду

Цього дня 1944 року з Кримського півострова радянський режим розпочав тотальну депортацію кримськотатарського народу в райони Середньої Азії та Уралу. Загалом було депортовано близько 200 тисяч людей. Протягом понад 40 років їм було заборонено повертатися до Криму. За різними даними, дорогою та в місцях перебування під час депортації від насильства, голоду, холоду і хвороб загинуло близько половини депортованих громадян.

Згідно з постановою Верховної Ради України, день 18 травня оголошено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Традиційно 18 травня в Україні відбуваються жалобні заходи пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу з Криму, проте цього року, як і торік, на проведення всіх масових заходів впливає військове вторгнення Росії та окупація Криму.

Наприкінці квітня Кабінет Міністрів України схвалив постанову про створення оргкомітету з підготовки та проведення заходів до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, а Верховна Рада України закликала міжнародне співтовариство визнати депортацію кримських татар геноцидом.

17 травня Міністерство закордонних справ України спільно з Постійним представництвом президента України в АРК та Меджлісом кримськотатарського народу вшанували пам’ять насильно депортованих радянською владою кримських татар. Перед будівлею МЗС України було піднято прапор кримськотатарського народу з жалобною стрічкою.

Крім того, у Києві відкрилася художня виставка «Qirim icun/Заради Криму». Її мета – показати шлях формування кримськотатарського народу від його витоків до етапу сучасної боротьби за право жити на рідній землі.

17 травня у київському Музеї Голодомору відбувся публічний діалог «Геноцид кримськотатарського народу та шляхи подолання його наслідків». Директор Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича в ефірі Радіо Крим. Реалії заявив, що в Києві шукають місце для встановлення пам’ятника жертвам депортації кримськотатарського народу.

16 травня Національний музей історії України у Другій світовій війні провів заходи, присвячені 80-м роковинам депортації кримськотатарського народу. Так, відбулася публічна дискусія «Історична пам’ять кримських татар у розповідях про депортацію» та відкрилася фотовиставка «У портреті предків – моя батьківщина».

В анексованому Росієб Криму акції памʼяті фактично заборонені. Напередодні Дня памʼяті жертв депортації кримськотатарського народу російські силовики вручили правозахисниці та журналістці Лутфіє Зудієвій попередження про «неприпустимість порушення закону» під час масових акцій. Аналогічні застереження отримали юристи Ліля Гемеджи, Рустем Кямілєв та громадський захисник із Судака Сейтосман Каралієв.

Роскомнадзор пытается заблокироватьдоступ к сайту Крым.Реалии. Беспрепятственно читать Крым.Реалии можно с помощью зеркального сайта: https://d18x316j6wxdr4.cloudfront.net/следите за основными новостями в Telegram, Instagram и Viber Крым.Реалии. Рекомендуем вам установить VPN.

ДЖЕРЕЛО