На початку повномасштабного вторгнення Росія вивезла з Херсону дитячий будинок. Це 46 дітей, про місцезнаходження яких досі нічого не відомо, йдеться 2 червня у статті New York Times.
Журналісти відстежили, як ціла мережа посадовців та політиків, пов’язаних із партією російського лідера Володимира Путіна, проводила кампанію з переміщення українських дітей.
Після повномасштабного вторгнення працівники дитбудинку сховали дітей в підвалі церкви, але 25 квітня 2022 року російські посадовці знайшли дітей та перевезли їх майже за 300 км від дому, весь час знімаючи дітей для своїх пропагандистських роликів.
«В Будинку дитини перебували немовлята та діти до п’яти років, деякі з них мали серйозні вади, наприклад, церебральний параліч. Діти не були сиротами, у деяких з їхніх батьків були обмежені батьківські права; частина дітей була вилучена з неблагополучних родин або покинута», – зазначено у матеріалі.
На думку фахівців у галузі права, те, що відбулося з дітьми, може становити воєнний злочин, зазначено у матеріалі.
Російські посадовці стверджують, що переміщення дітей було гуманітарною місією і відповідало їхній Конституціії, адже Росія незаконно приєднала окуповану Херсонську область. Однак фахівці з захисту прав людини кажуть, що закони окремої держави не можуть стояти вище за міжнародні зобов’язання.
Крім того, пише NYT, у своїх інтерв’ю російські чиновники розповідали, що діти з Херсону – російські.
Раніше президент Росії Володимир Путін підписав указ, який спростив вимоги для отримання російського громадянства. Він дозволив, щоб в окупованих областях опікуни мали право подати заяву на отримання російського громадянства від імені українських прийомних дітей і сиріт.
«Вивезені діти з Херсону також отримали російське громадянство – яке є необхідною умовою для усиновлення та влаштування у російські сім’ї», – зазначено у статті.
Зібрані дані, пишуть журналісти, вказують на те, що переміщення найвразливіших жертв війни було частиною послідовної кампанії Володимира Путіна і його прибічників, спрямованої на стирання української ідентичності дітей.
За офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували близько 20 тисяч дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно.
Українські правозахисники наполягають, що дітей, силоміць переміщених із України, «сотні тисяч». Колишній Уповноважений президента України з прав дитини Микола Кулеба в лютому заявив, що ця цифра відповідає дійсності тільки стосовно ідентифікованих Україною дітей.
Повернути в Україну, за даними влади на січень 2024 року, поки що вдалося близько 500 дітей.
24 лютого 2022 року російські окупаційні війська зайшли до Херсонської області. А за тиждень, 1 березня, прорвалися до Херсона. Місто перебувало в російській окупації майже вісім місяців – до 11 листопада 2022 року.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .