У київському кінотеатрі «Жовтень» 2 червня проходить показ документального фільму проєкту Крим.Реалії (Радіо Свобода) «Тиха депортація» і дискусія про долю кримськотатарського народу в умовах російської окупації Криму. Заходи проходять у рамках правозахисної програми RIGHTS NOW! 21 Міжнародного фестивалю документального кіно з прав людини Docudays UA.
У публічній дискусії беруть участь автори фільму: Дмитро Джулай – режисер-сценарист; Анжеліка Руденко – журналістка-редакторка; Микита Ісайко – оператор; Ельвіна Сеїтбулаєва – продюсерка. Як спікери у заході беруть участь голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та аналітикиня, експертка з проблематики Криму Юлія Тищенко.
Крим.Реалії та організатори фестивалю Docudays UA ведуть пряму трансляцію обговорення фільму «Тиха депортація» і дискусії про долю кримськотатарського народу в умовах російської окупації Криму.
Документальний проєкт Крим.Реалії (Радіо Свобода) «Тиха депортація» – фільм про те, як кримських татар витісняють із Криму, як Росія знову залишає кримських татар без дому. Про те, чому кримські татари змушені масово залишати свою батьківщину, чому корінному народу Кримського півострова не залишають вибору майже як у 1944 році, коли радянська влада насильно вивозила кримських татар у товарних вагонах.
Герої розповіли свої життєві історії, як вони залишили анексований Росією Крим, що пережили, чому вони не мали змоги залишитися, де і як живуть зараз і чи зможуть повернутися до Криму.
У фільмі використано унікальні кадри з приватних архівів героїв фільму, деякі з них публікуються вперше. Зйомки відбувалися у Польщі, Німеччині, Бельгії, Туреччині, Україні та в окупованому Криму.
У квітні 2024 року документальний фільм «Тиха депортація» отримав золоту нагороду телекінопремії New York Festivals.
Крим.Реалії – кримський проєкт української служби Радіо Свобода – стартував у березні 2014 року, відразу після окупації та під час анексії Росією Кримського півострова.
У програмі Docudays UA цього року – 62 фільми з 34 країн. 19 кінострічок представлено Україною. Центральна тема фестивалю Docudays UA у 2024 році: «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя». Як пояснили організатори, вони обрали «довгу, повну суперечностей назву, яка згадує, помиляється, трохи іронізує, досліджуючи саму себе».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN.