#громадськемісце У Севастополі ЗСУ уразили ракетами російський корабель. Що про нього відомо? #ялта #yalta

У Севастополі ЗСУ уразили ракетами російський корабель

За даними Військово-морських сил Збройних Сил України, у Севастополі під час ракетної атаки підбито корабель Чорноморського флоту Росії, тральщик «Ковровец». Водночас, російські джерела повідомляють, що уражений малий ракетний корабель «Циклон». Що це за кораблі, якими є їхні функції та бойові можливості та як позначиться на ЧФ відсутність цих бойових одиниць – розбиралися Крим.Реалії.

Нічна атака

Вночі, в перші хвилини неділі, 19 травня, в Севастополі пролунали перші вибухи, було чути стрілянину з великокаліберних кулеметів. «У Севастополі працює ППО та підняли у повітря авіацію», – повідомив телеграм-канал «Крымский ветер».

«У Севастополі працює ППО, йде відбиття ракетної атаки», – написав російський глава Севастополя Михайло Развожаєв у своєму телеграм-каналі.

О 00:27 «Крымский ветер» повідомив: «3 прильоти в одну точку, в якийсь корабель в районі Інженерної бухти Севастополя. Нині стовп диму чорного, але вогню чомусь не видно».

Пізніше було опубліковано відео, на якому видно яскраві спалахи, чути потужні вибухи та стрілянину.

«Відбиття ракетної атаки завершено», – написав о 01.18 Развожаєв. Пізніше він поінформував, що постраждалих у результаті нічної атаки ЗСУ немає, а окремі будинки пошкоджені уламками, що розлетілися.

Міністерство оборони РФ вранці 19 травня заявило про атаку на Крим. Як стверджує відомство, російська ППО збила дев’ять ракет ATACMS та один безпілотник над територією півострова.

Українські ВМС заявили про знищення вночі морського тральщика Чорноморського флоту РФ проєкту 266-М «Ковровец». «Військово-морські Сили ЗС України разом із побратимами продовжують наближати нас до Перемоги», – йдеться у повідомленні.

Телеграм-канал «Крымский ветер» із посиланням на підписників стверджує, що від вибуху сильно пошкоджено будівлю біля Куриної пристані, де напередодні було пришвартовано малий ракетний корабель «Циклон». Пізніше канал опублікував фото сильної нічної пожежі біля Куриної пристані.

Проєкт «Аквамарин»

«Ковровец» належить до проєкту 266М «Аквамарин-М», за класифікацією НАТО – Natya class minesweeper. Це серія радянських тральщиків, розроблених у середині 1960-х років. Перший тральщик проєкту 266 був збудований у 1967 році, а загалом до 1978 року було збудовано 31 корабель.

Ці тральщики відрізняються більш досконалим обладнанням для пошуку та знищення мін, а також зниженим акустичним полем. Призначені для проведення за тралами кораблів і суден, розвідувального та контрольного тралення, прокладання фарватерів у мінних полях, участі у мінних постановках у дальній зоні від своїх баз.

Корпус виготовлений із маломагнітної сталі та легких сплавів, а його деталі захищені спеціальним діелектричним покриттям. Також встановлені на спеціальних амортизаторах звуковипромінюючі механізми, фундаменти обклеєні гумовим демпфуючим покриттям, а трубопроводи мають гнучкі вставки. Саме судно також оснащене протиатомним і протихімічним захистом, а на ньому присутня система кондиціювання житлових приміщень.

Тральщики оснащені глибоководним тралом з новою апаратурою управління, тралом для знищення активних мін, триканальним широкосмуговим буксованим телевізійним і комплексним шукачами-знищувачами мін, а також більш досконалою гідроакустичною системою «Мезень», що забезпечує виявлення донних мін. В обладнання також входить пристрій, що розмагнічує, із загальнокорабельними та місцевими обмотками та автоматичним керуванням, яке компенсує поля корабля, великих механізмів і вихрових струмів у корпусі при качці.

Для захисту від кораблів противника на тральщики ставили автоматичну зброю АК-230М та 2М-3М, а також кулемети ДШК. Для протиповітряної оборони постачалися ПЗРК типу «Стріла-3» та «Ігла» з відповідними ракетами.

Тральщики проєкту «Аквамарин» мають повну водотоннажність 800 тонн, довжину 61 м, ширину 10,2 м, осадку 2,97 м, швидкість ходу 16,5 вузлів, дальність плавання 2000 морських миль. Екіпаж складається із 68 осіб, з яких 6 офіцерів і 8 мічманів.

Тральщик «Ковровец» спочатку мав заводський №929, закладений на Середньо-Невському ССЗ. Увійшов до складу флоту 8.11.1974. З 07.1982 мав назву «Курский комсомолец», 15.02.1992 перейменований на «Наводчик», а 25.07.1999 – на «Ковровец». Тепер має бортовий №913.

У складі ВМФ СРСР тральщик «Ковровец» брав участь в охороні радянських промислових суден у районах риболовлі в Атлантиці біля узбережжя Західної Африки, а також вирішував завдання протимінного забезпечення радянського судноплавства в Перській затоці в умовах, коли тривала ірано-іракська війна.

У 2016-2017 роках «Ковровец» проводив протимінне патрулювання біля берегів Сирії.

Морський тральщик «Иван Голубец»


Морський тральщик «Иван Голубец»

Тральщик входив до 418-го дивізіону тральщиків 68-ї бригади кораблів ОВР з базуванням на Південну бухту Севастополя, потім – у складі 149-ї тактичної групи протичовнових кораблів 68-ї бригади кораблів охорони водного району.

Росія не має можливості відродити будівництво кораблів проєкту 266М, тобто такі втрати – незворотні

У складі Чорноморського флоту Росії два кораблі проєкту 266М «Аквамарин» – «Ковровец» (б/н 913) та «Иван Голубец» (б/н 911). Тральщик «Иван Голубец» 29 жовтня 2022 року, за даними Міноборони Росії, отримав пошкодження внаслідок атаки українських морських безпілотників на Севастополь. Корабель повернувся в стрій у квітні 2023 року. Третій мінний тральщик цього ж проєкту – «Турбинист» (б/г 912) – був списаний у грудні 2022 року.

«Станом сьогодні Росія не має можливості відродити будівництво кораблів проєкту 266М, тобто такі втрати – незворотні. … У складі ВМФ РФ було до війни всього 7 таких кораблів і 2 з них у Чорноморській флотилії, без урахування захоплених у 2014 році «Черкаси» та «Чернігів», – прокоментував ураження «Ковровца» військовий оглядач Олександр Коваленко у своєму телеграм-каналі.

Чи малий ракетний корабель?

Низка російських пабліків повідомили, що під удар у Севастополі потрапив не тральщик, а малий ракетний корабель «Циклон». Зокрема, про це повідомив провоєнний телеграм-канал «Досье шпиона».

Церемонія спуску на воду малого ракентного корабля проєкту 22800 «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив». Керч, Крим, 2020 рік


Церемонія спуску на воду малого ракентного корабля проєкту 22800 «Циклон» на суднобудівному заводі «Залив». Керч, Крим, 2020 рік

«Інформація від джерела. Потребує додаткового підтвердження. Повідомляється, що сьогодні вночі, 19.05.2024, було завдано ракетного удару по малому ракетному кораблю проєкту 22800 «Циклон» у порту Севастополя. Удар завдано двома балістичними ракетами ATACMS», – йдеться у повідомленні.

«Внаслідок удару загинуло 6 військовослужбовців ЧФ РФ, ще 11 отримали поранення. Корабель потоплений», – пише телеграм-канал.

Про те, що біля причалу, куди прилетіли ракети, напередодні стояв МРК «Циклон», раніше повідомляв телеграм-канал «Крымский ветер».

Малий ракетний корабель з погляду військової стратегії є найважливішою ціллю через виконувані ним завдання.

Так, тральщик раніше мінував акваторію виняткової економічної зони України та блокував там судноплавство, зараз займався протилежним завданням – контролем мінної обстановки у прилеглій до Севастопольської бази акваторії.

Водночас «Циклон» виконує завдання посилення протиповітряної оборони Севастопольської бухти, оскільки має на борту ЗПРК «Панцир-М» та сучасне радіолокаційне озброєння.

OSINT-дослідник MT Anderson проаналізував та опублікував у соцмережі Х місця стоянки у Севастопольській бухті МРК «Циклон», починаючи з серпня 2023 року і до сьогодні. За даними супутникової зйомки, корабель найчастіше перебував у точці, яку аналітик позначив номером 2 – біля Куриної пристані та розташованих поруч причалів №8 та №19.

Збройні сили України повідомлення про можливе ураження МРК «Циклон» не коментували.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

ДЖЕРЕЛО