#громадськемісце Війна та спека приносять до Криму інфекції: які хвороби загрожують кримчанам? #ялта #yalta

Війна та спека приносять до Криму інфекції: які хвороби загрожують кримчанам?

Динаміка поширення інфекцій у Криму у 2023 році дозволила експертам говорити про тенденцію до погіршення епідеміологічної обстановки на прифронтовому півострові. За інформацією російських і кримських ЗМІ, у Криму та Севастополі і на сьогодні залишається актуальною ситуація з поширенням інфекційних захворювань. Їхній спектр розширюється, при цьому кримчанам зі сторінок федеральних та місцевих медіаресурсів розповідають про спалахи захворювань у європейських країнах і намагаються прогнозувати їх появу на півострові. Водночас на тлі пікових показників за кількістю коронавірусних хворих кримська російська влада продовжує заявляти «про пріоритет медицини та охорони здоров’я у своїй діяльності».

Які інфекційні хвороби загрожують кримчанам? Де у природних умовах у Криму «живуть» збудники інфекційних захворювань? Якими носіями та за яких умов інфекції можуть бути занесені на Кримський півострів? Чому війна та прифронтовий характер Криму – додаткові ризики заразитися інфекціями? Як захиститися від інфекційних захворювань в анексованому Росією Криму та на окупованих нею територіях областей півдня України? У цих та інших питаннях Крим.Реалії спробували розібратися разом із експертами.

Природні осередки, COVID-19 та антисанітарія – це все є у Криму

«Географічні та кліматичні умови Криму сприяли формуванню на його території природних вогнищ лептоспірозу, туляремії, кліщового вірусного енцефаліту, хвороби Лайма, кишкового ієрсиніозу, псевдотуберкульозу, геморагічної лихоманки з нирковим синдромом, КонгоКримської геморагічної лихоманки, марсельської лихоманки, Ку-лихоманки та інших інфекційних захворювань. Провідну роль …відіграють іксодові кліщі. Умови глобалізації призводять до збільшення частоти контактів населення з природними осередками, а одними з найпоширеніших …інфекцій на території півострова є хвороба Лайма та марсельська лихоманка, епідемічна ситуація щодо яких залишається нестабільною», – писала у своїй роботі в 2016 році низка авторів зі створеної російською владою на базі українського вишу медичної академії імені Георгієвського.

П’ята частина всіх викликів швидкої допомоги в Криму сьогодні припадає на випадки захворювання на вірусні інфекції, зокрема COVID-19. Про це в ефірі радіо «Супутник в Крыму» розповіла виконувачка обов’язків директора російського Кримського республіканського центру медицини катастроф та швидкої медичної допомоги Галина Буглак.

За нашими об’єктивними даними, жодних загроз для наших громадян немає

За її словами, служба швидкої допомоги виїжджає в середньому на 1000 викликів на добу по всьому півострову, і 20% припадає на вірусні інфекції. Вона підкреслила, що спостерігати за тим, як протікають захворювання на коронавірус, необхідно уважно, тому що вірус схильний до дуже агресивних мутацій.

«У нас є Роспотребнадзор. Але поки що ні за їхньою інформацією, ні за нашими об’єктивними даними, які ми бачимо в реальному житті, жодних загроз для наших громадян немає», – заявила Галина Буглак.

Медичні працівники в червоній зоні медичного центру Феодосії, де лікують хворих на COVID-19. Феодосія, 4 лютого 2022 року


Медичні працівники в червоній зоні медичного центру Феодосії, де лікують хворих на COVID-19. Феодосія, 4 лютого 2022 року

Під кінець березня в Севастополі почали виявляти захворювання на кір, з початку року зареєстровано 10 випадків, повідомили у створеному Москвою міжрегіональному управлінні Роспотребнадзора по Криму та Севастополю. Усі хворі не були щеплені, за аналогічний період 2023 року випадки не реєструвалися.

Протягом тижня у середині червня у Криму та Севастополі 11 людей захворіли на іксодовий кліщовий бореліоз. Про це з посиланням на пресслужбу міжрегіонального управління Роспотребнадзора повідомляє російське Кримське інформаційне агентство (КІА).

Загалом з початку року до кримських та севастопольських медичних закладів через укуси кліщів звернулося 1415 осіб (понад 57 на 100 тисяч населення). Це не перевищує середній показник протягом кількох останніх років, повідомила КІА керівниця міжрегіонального управління Роспотребнадзора Криму та Севастополя Наталія Пеньковська.

За її інформацією, з початку року на території півострова зареєстровано 2525 випадків гострих кишкових інфекцій. Одне вогнище зареєстроване в дитячому садку.

Міські фонтани та інші водні об’єкти також є небезпечними з погляду поширення інфекцій, про це попереджає російський ресурс Севастополя ForPost.

Призначений Москвою глава Криму Сергій Аксьонов (за документами Аксенов) у день російського медпрацівника 16 червня, згадуючи про архієпископа Сімферопольського Святителя Луку (Войно-Ясенецького), заявив, що «розвиток охорони здоров’я, підвищення доступності медичних послуг залишаються найважливішим пріоритетом російської кримської влади».

Загальне потепління, анексія та російська окупація – причини зростання інфекцій

Крим.Реалії попросили прокоментувати ситуацію, що складається в анексованому Криму і Севастополі, епідеміологиню, заслужену лікарку України Людмилу Мухарську.

Збудник присутній у природному середовищі, де є переносники – комарі, кліщі, гризуни

«Низка захворювань належать до категорії природно-осередкових. Їхні збудники та носії перебувають у природі. І такі осередки на території України, зокрема на території окупованого Криму, є, були і будуть завжди. Це зумовлено тим, що збудник присутній у природному середовищі, де є переносники – комарі, кліщі, гризуни», – заявила експертка у розмові з журналістом Крим.Реалії.

За її словами, важливе значення для поширення інфекції переносниками мають кліматичні умови.

«Для того щоб комарі розвивалися та розмножувалися, а також переносили збудник і передавали його людям, необхідна висока температура та вологість навколишнього середовища протягом досить тривалого часу. Якщо ці природні параметри збігаються, то збудник буде дуже активним, і захворювання виникатимуть та поширюватимуться», – зазначила Людмила Мухарська.

Людмила Мухарська


Людмила Мухарська

У свою чергу, український лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики, учасник бойових дій Федір Лапій, відповідаючи на запитання Крим.Реалії, вважав за необхідне розглянути ситуацію в кількох площинах: у контексті існуючих загальноєвропейських тенденцій та в контексті окупації Росією низки українських територій.

Переносники багатьох збудників захворювань залишаються активними в таких умовах цілий рік

«По-перше, існує спільна тенденція для Європи та для світу загалом, а також для України зокрема. Так чи інакше ми маємо певні зміни у кліматі. Такі зміни дозволяють говорити про потепління, про теплу зиму. Саме переносники багатьох збудників захворювань залишаються активними в таких умовах цілий рік. Кліщі є переносниками багатьох збудників. Зокрема, це стосується вірусного енцефаліту чи борелів, які є причиною бореліозу або «ламської хвороби». Другий момент також пов’язаний із потеплінням. Гризуни краще виживають за умов теплої зими, коли їм вистачає їжі. Гризуни також є резервуаром для багатьох інфекцій, того ж лептоспірозу. І це фактор, який також не пов’язаний з окупацією півострова. Третій момент: в умовах теплої зими та потепління збільшується зона для комфортного проживання певних комарів, які можуть поширювати малярію, лихоманку Денге. Таких комарів уже виявляли на півдні Європи – у Франції, Італії, що може бути небезпечним і для України. Я назвав би цю групу – загальні тенденції, які ми повинні брати до уваги», – розповів експерт

Федір Лапій


Федір Лапій

Об’єктивних даних про епідемситуацію в окупації немає

За словами Федора Лапія, ситуація в анексованих Криму та Севастополі, а також і в інших окупованих Росією частинах областей Півдня України – Запорізькій, Херсонській, Донецькій та Луганській, схильна до впливу з боку загальних тенденцій, але має особливості.

«Та система», яка працює для «потьомкінського села», не дозволяє об’єктивно сприймати інфекційні загрози

«Коли ми розглядаємо епідеміологічну ситуацію на анексованих та окупованих Росією територіях, то, насамперед, потрібно звертати увагу на об’єктивність інформації з цих регіонів. За даними, отриманими мною через мої особисті джерела, конкретизувати які я не хотів би, сьогодні фіксуються спалахи інфекційних хвороб як у самій Росії, так і на окупованих нею територіях, а ось профілактична робота та робота по боротьбі з інфекцією проводиться лише «на папері», а не насправді. Це стосується приписок щодо рівня охоплення вакцинацією, приховування справжніх причин випадків інфекційних захворювань. Так відбувається, тому що «там» потрібно рапортувати про відсутні успіхи. «Та система», яка працює для «потьомкінського села», не дозволяє об’єктивно сприймати інфекційні загрози та адекватно на них реагувати. Також доступність тієї чи іншої лабораторної діагностики впливає на показники статистики. Якщо це доступно, може поліпшити рівень діагностики. В іншому випадку це може знижувати рівень захворюваності та спотворювати загальну картину. Ми розуміємо, що там лабораторна діагностика не дуже доступна або не доступна взагалі для діагностики багатьох інфекційних захворювань. Порівняно з Кримом: у Криму лабораторна діагностика є та працюють комерційні лабораторії. Тому на різних окупованих територіях – різні умови», – зазначив співрозмовник Крим.Реалії.

Лікарі у Криму за роботою. Ілюстративне фото


Лікарі у Криму за роботою. Ілюстративне фото

Ще одним фактором, який значно впливає на загальну епідеміологічну ситуацію, Федір Лапій назвав міграцію між окупованими територіями півдня України та анексованим Кримом, а також міграційні потоки, у тому числі ротація російських військовослужбовців, між РФ та зарубіжжям.

Тому загроза привнесення холери на окуповані території півдня України та Криму – актуальна

«Хто приїжджає до Криму та хто приїжджає на окуповані території? В основному це найманці або шукачі легкого заробітку, а також люди, які прагнуть виїхати із зон ведення бойових дій та використовують окуповані території як транзитні на свій страх і ризик. Серед них можуть бути люди з Азії та Африки, які можуть бути носіями хвороб. А якщо ми говоримо про холеру, то вона не завжди проявляється у вигляді діареї. Є ті, хто може бути носіями збудника і водночас не звертаються по допомогу. Але у пошуках гарматного м’яса окупаційну владу не турбує здоров’я людей. Це можуть бути не лише представники Азії чи Африки, це можуть бути військові, яких перекидають із різних регіонів Росії чи зарубіжжя. Тому загроза привнесення холери на окуповані території півдня України та Криму – актуальна. Чи є випадки холери? Я не маю таких даних, але наголошую, що якби на окупованих Росією територіях був офіційно зафіксований випадок холери, то знало б співтовариство міжнародних організацій охорони здоров’я. Знаю, що з’являються повідомлення ЗМІ, заяви про випадки холери на окупованих територіях, але офіційно такої інформації немає. Там є умови для можливого спалаху холери, оскільки є ротація людей, серед яких можуть бути носії, які не мають серйозних проявів хвороби. Коли немає лабораторій, зруйновано водопроводи, очисні споруди, це сприяє поширенню збудників», – наголосив експерт.

Що робити, щоб захиститися від інфекції?

«Має значення індивідуальний та колективний захист від комарів і кліщів. Використання репелентів (хімічні речовини, що відлякують комарів, гризунів – КР), робота з інформування населення, і, звичайно, люди повинні знати, як поводитися. Звичайно, війна впливає на все. Звісно, війна впливає на такі процеси, як інфекційні захворювання. Звичайно, є цілий набір профілактичних та протиепідеміологічних заходів, які покликані локалізувати й ліквідувати спалахи та вогнища. Для того щоб позбутися переносників, необхідно проводити дезінсекцію (цільове знищення комах – переносників інфекції – КР) та дератизацію (цільове знищення щурів і гризунів – переносників інфекції – КР). Важко сказати, чи проводяться в Криму та Севастополі на достатньому рівні такі заходи!?» – зазначила Людмила Мухарська.

Медичний працівник проводить дослідження. Ілюстративне фото


Медичний працівник проводить дослідження. Ілюстративне фото

Федір Лапій від загальних профілактичних заходів перейшов до рекомендації щодо конкретних дій.

Найкращий із рецептів – у будь-який спосіб залишити окуповану територію

«Є кілька способів: або «валити» з Криму та з окупованих територій, або «валити» окупаційну владу. І, якщо говорити про третій спосіб, необхідно дотримуватися низки заходів: обмежити контакти з іншими людьми, після прогулянок перевіряти себе на наявність кліщів, кип’ятити воду, вакцинуватися. Але найкращий із рецептів – у будь-який спосіб залишити окуповану територію», – заявив він. Серед військових російської армії в Україні «лютують» такі захворювання, як тиф і холера, про це пишуть «Новини лайф» із посиланням на телеграм-канал BILD. Наприкінці червня по всьому Криму почали працювати протиепідемічні бригади, у їхньому складі фахівці Роспотребнадзора займаються перевіркою морської води біля узбережжя на наявність гострої кишкової інфекції – холери.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

ДЖЕРЕЛО