#громадськемісце «Ви продавалися, а ми по-українськи живемо»: в Алушті заарештували пенсіонера за розмову в магазині #ялта #yalta

«Ви продавалися, а ми по українськи живемо»: в Алушті заарештували пенсіонера за розмову в магазині

Житель Алушти опинився в ізоляторі після того, як поспілкувався з продавцем у місцевому магазині. Розмова виявилася записаною на відеокамеру. Після цього кримчанина затримали російські силовики. Так в анексованому Криму триває практика переслідувань людей за антивоєнні чи проукраїнські висловлювання. Що сталося в Алушті, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Після того, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в Україну, в анексованому Криму почали фіксувати антивоєнні та проукраїнські громадянські акції. Активізувалась і репресивна машина. Кримчан віддають під суд за будь-які висловлювання, що суперечать офіційній позиції російської влади. Затримують та судять людей, як за лайки і пости у соцмережах, так і за вуличні розмови. Крим.Реалії неодноразово писали про такі історії в Євпаторії, Феодосії, Севастополі та інших регіонах.

Історія в Алушті, якій ми присвятили цей матеріал, привернула нашу увагу тим, що «протиправна» розмова, про яку йтиметься, була записана на відеокамеру зі звуком у звичайному продуктовому магазині курортного міста. Потенційною жертвою переслідувань за таких обставин може стати будь-хто.

«Ви продавалися, а я – бандерівець»

Про затримання в Алушті чоловіка за проукраїнські погляди повідомив Telegram-канал «Крымский СМЕРШ». Його веде провоєнний блогер із Феодосії Олександр Таліпов. Під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну блогер допомагає російським силовикам переслідувати у Криму людей із проукраїнською чи антивоєнною позиціями.

За версією Telegram-канал «Крымский СМЕРШ», чоловіка в Алушті було затримано після того, як той нібито зажадав, щоб у магазині з ним розмовляли українською мовою, назвав себе бандерівцем, пригрозив швидким поверненням України і сказав, що «росіяни харкатимуть кров’ю».

Алушта, ілюстраційне фото


Алушта, ілюстраційне фото

Розмова покупця та касира в магазині була записана на камеру відеоспостереження. «Крымский СМЕРШ» оприлюднив фрагмент цього запису. Виявилося, що у продуктовому магазині Алушти відеокамера фіксує не просто відео, а й записує звук.

Фрагмент із камери відеоспостереження в магазині Алушти, яка знімала розмову, за яку кримчанина Анатолія Голяковича переслідували російські силовики, червень 2024 року


Фрагмент із камери відеоспостереження в магазині Алушти, яка знімала розмову, за яку кримчанина Анатолія Голяковича переслідували російські силовики, червень 2024 року

На відео чоловіка, який стоїть біля каси, запитують, як він оплачуватиме товар – готівкою чи карткою? Він відповідає українською мовою: «Готівкою. Ми по-українськи живемо, а не по-російськи». Продавець відповідає: «Ми живемо в Росії». Чоловік у відповідь каже: «Продалися, так продавалися. А ми дочекаємося (можливо, мається на увазі повернення Криму під контроль України – КР)».

Слів про бандерівця та інші висловлювання, які наводить «Крымский СМЕРШ», на цьому відео немає.

Суд – арешт – штраф

Незабаром до чоловіка прийшли співробітники Центру протидії екстремізму кримського главку МВС Росії в Алушті. «Коли правоохоронці прийшли до нього додому, чоловік спілкувався виключно українською мовою, заявив, що не звик до такого звернення і вимагав пред’явити ухвалу про обшук», – стверджує «Крымский СМЕРШ».

На оперативному відео із затримання силовики запитують у кримчанина, чий Крим. Він відповідає українською мовою: «Крим – мій».

На офіційних ресурсах російських силовиків у Криму про затримання кримчанина за розмову в магазині не повідомляють.

Telegram-канал називає ім’я затриманого – Анатолій Голякович. Він – мешканець Алушти, раніше працював у Алуштинському лісомисливському господарстві, тепер – пенсіонер.

Після його затримання у відкритому доступі з’явилося відео, на якому чоловік «визнає свою провину за те, що неправильно висловлювався щодо влади» й обіцяє, що «більше цього ніколи не буде».

Чи добровільно записано це відео, невідомо. Подібні відео з покаяннями від кримчан регулярно з’являються у проросійських Telegram-каналах та ЗМІ. Під деякими автори пишуть, що звернення записано після спілкування з «лікарями».

Художник із Євпаторії Богдан Зіза, засуджений на 15 років за антивоєнну акцію, раніше розповів Крим.Реалії, що представники ФСБ вибивали з нього публічні вибачення, змушуючи кілька разів переказувати написаний ними текст, оскільки він «не дуже щиро кається».

Після публічного покаяння Анатолія Голяковича судили у підконтрольному Росії Алуштинському міському суді за двома статтями – 20.3.3 (дискредитація Збройних сил Росії) та 20.1 (дрібне хуліганство) КпАП Росії.

Інформація про розгляд адміністративних справ стосовно кримчанина Анатолія Голяковича в підконтрольному Росії Алуштинському міському суді, червень 2024 року


Інформація про розгляд адміністративних справ стосовно кримчанина Анатолія Голяковича в підконтрольному Росії Алуштинському міському суді, червень 2024 року

Суддя Світлана Ващенко призначила йому покарання у вигляді 15 діб адміністративного арешту та 30 тисяч рублів штрафу.
Крим.Реалії не вдалося оперативно зв’язатися з Анатолієм Голяковичем, щоб оприлюднити його позицію. Редакція готова надати можливість йому та його представникам висловитись у цій справі.

«Ознаки політичних переслідувань»

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на Кримському півострові зростає статистика переслідувань людей за «антивоєнною» статтею 20.3.3 КоАП Росії, повідомляє проєкт «Кримський процес».

За його даними, підконтрольні Москві кримські суди за цей час розглянули понад 700 адміністративних справ за цією статтею, і у 98% випадках визнали людей винними.

Більшість переслідувань (60%), за даними дослідників, стосуються людей, які розміщують проукраїнські повідомлення на своїх сторінках у соцмережах. На другому місці (28%) – протоколи за усні висловлювання думок.


«Розгляд протоколів про адміністративні правопорушення за «дискредитацію дій російської армії» за ст. 20.3.3 КпАП РФ у судах Криму пов’язаний із системними порушеннями основних стандартів доступу до справедливого правосуддя — принципів публічності, змагальності сторін, права на захист і неупередженості судового розгляду. Переважна більшість випадків судового розгляду мають низку ознак політично вмотивованого переслідування за висловлення думки», – стверджують експерти «Кримського процесу».

Саму ж статтю 20.3.3 КоАП РФ, зазначають автори дослідження, на третій рік повномасштабної війни Росії проти України дедалі активніше використовують винятково як один з інструментів для легалізації репресій, спрямованих на придушення антивоєнних і проукраїнських настроїв на території Криму.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .

ДЖЕРЕЛО