За минулі 12 місяців 26 кримчан зазнали адміністративного арешту за демонстрацію української символіки, йдеться у дослідженні про переслідування проукраїнськи налаштованих жителів Криму, опубліковане громадською організацією «Кримський процес».
«Загалом, у період з червня 2023 року по червень 2024 року експертами організації було верифіковано 59 кейсів судових переслідувань кримчан за нормами антиекстремістського законодавства за демонстрацію жителями своїх проукраїнських переконань. Майже в половині випадків (45%) окупаційна влада не обмежилася одним судовим переслідуванням, притягуючи кримчан додатково до відповідальності за дискредитацію російської армії, хуліганство, порушення міграційного законодавства, а також піддавали принизливим процедурам «відеовибачень» або «звільненню»».
У громадській організації наголошують, що російські суди в Криму переважно не використовують нормативну базу про нацистську символіку (введені до російського законодавства на початку цього року), а спираються у своїх рішеннях на «антиекстремістське» законодавство, яке відрізняється відсутністю чітких критеріїв та практично повною відсутністю описів екстремістської символіки, пов’язаної з темою України.
Як повідомили у «Кримському процесі», найпоширенішою практикою в кримських судах, при розгляді справ, де йдеться про підтримку України, є встановлення факту публікації української символіки, яку за допомогою неназваних висновків неназваного фахівця прив’язують до певної організації, яка була визнана екстремістською рішенням російської влади і на цьому завершують докази приналежності опублікованої української символіки до категорії екстремістської.
«Іноді суд на власний розсуд визначає приналежність певної атрибутики до тієї чи іншої організації, навіть не спираючись у своїх висновках на думку фахівця. Іноді як експерт-фахівець виступають оперативні співробітники Центру протидії екстремізму або взагалі сторонні люди, у яких були відібрані потрібні для суду пояснення. Крім цього, досить часто суди плутають заборонені (визнані екстремістськими) організації зі співзвучними, щодо яких російська влада не вводила жодних заборон», – додають громадські діячі.
У Росії та на окупованих нею територіях силовики переслідують проукраїнськи налаштованих жителів. Проросійський кримський блогер Олександр Таліпов у своїх телеграм-канал публікує персональні дані кримчан, які підтримують Україну. Внаслідок подібних скарг кримчан затримують і притягують до адміністративної та кримінальної відповідальності за «дискредитацію» армії РФ.
Після початку повномасштабного вторгнення в РФ було запроваджено статтю 20.3.3 КоАП – про «дискредитацію» російської армії. Переслідування настає за поширення інформації про російсько-українську війну та висловлювання будь-якої думки, що суперечить позиції Кремля. Росія поширює своє законодавство на територію півострова, а отже, кримчани також ризикують бути притягнутими до відповідальності за цією статтею.
Представниця президента України в АРК Таміла Ташева повідомляла, що у 2023 році кожне шосте покарання за так звану дискредитацію армії в РФ та на окупованих територіях України зафіксували у Криму, а кількість відкритих справ зросла на 70,6%.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту : https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net . Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .