#громадськемісце «Інформація загрожує безпеці». Як у Криму переслідують за «зловживання» соцмережами #ялта #yalta

«Інформація загрожує безпеці»

В анексованому Криму суд оштрафував правозахисницю Лутфіє Зудієву за статтею про «зловживання свободою масової інформації». Адміністративну справу стосовно неї ініціювали співробітники Центру протидії екстремізму кримського главку МВС Росії. Такий же протокол складено і щодо адвоката кримських політв’язнів Еміля Курбедінова. Що відбувається і кому ще в Криму загрожує подібне переслідування, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.

Лутфіє Зудієва – філологиня за освітою, мати чотирьох дітей. До 2014 року керувала дитячим центром «Еліф» у Джанкої. А після початку переслідувань кримських татар російськими силовиками почала займатися правозахисною діяльністю.

Кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва


Кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва

Активістка, зокрема, захищала у судах учасників громадянських акцій проти російських репресій. Під опікою її та інших активістів – сім’ї кримських політв’язнів та їхні діти, які залишилися без батьків через звинувачення російських силовиків.

Кримчанку неодноразово переслідували через її діяльність: затримували, допитували, проводили обшуки в будинку, штрафували. Нинішня справа про «зловживання свободою масової інформації» стала продовженням цього списку.

Штраф за пости про Радіо Свобода

22 лютого у будинку Лутфіє Зудієвої знову побували російські силовики. Вони проникли на подвір’я їхнього з чоловіком будинку, перестрибнувши через паркан, і голосно стукали у двері. З’ясувалося, що вони прийшли, щоби провести черговий обшук. Оперативники вилучили реєстратор відеоспостереження, всі телефони, флеш-накопичувачі та ноутбук, а потім відвезли Лутфіє Зудієву до «Центру протидії екстремізму» в Сімферополі.

Російські поліцейські у Криму. Ілюстративне фото


Російські поліцейські у Криму. Ілюстративне фото

Там вона дізналася, що стосовно неї складено адміністративний протокол за частиною 2.1 статті 13.15 КпАП Росії («зловживання свободою масової інформації»).

20 березня підконтрольний Москві Київський районний суд Сімферополя оштрафував Лутфіє Зудієву на 2,5 тисячі рублів.

Інформація про розгляд адміністративної справи стосовно Лутфіє Зудієвої про «зловживання свободою масової інформації» у підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя, 20 березня 2024 року. Скриншот із сайту суду


Інформація про розгляд адміністративної справи стосовно Лутфіє Зудієвої про «зловживання свободою масової інформації» у підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя, 20 березня 2024 року. Скриншот із сайту суду

Як з’ясувалося під час судового засідання, протокол щодо Лутфіє Зудієвої було складено за «поширення в ЗМІ інформації про іноземних агентів або матеріалів, які вони виробляють, без зазначення статусу іноземного агента».

Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя


Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя

«Начальник відділу ЦПЕ МВС у Криму Руслан Шамбазов під час оперативно-розшукового заходу «Спостереження» в соцмережі «Facebook» Лутфіє Зудієвої виявив публікації, в яких міститься інформація про «Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода (РСЕ/РС)» без вказівки позначки внесення його до реєстру іноземних агентів. 16 лютого 2022 року Лутфіє Зудієва опублікувала репост зі сторінки інтернет-видання «Ґрати», де проходить стажування. Йшлося про вирок фрилансеру Владиславу Єсипенку (позаштатний журналіст Крим.Реалії, політв’язень), – повідомляє «Кримська солідарність».

Лутфіє Зудієва провину не визнає. Вона та її захист клопотали в суді про припинення адміністративного провадження. Але суддя ці аргументи відхилила. Правозахисниця має намір оскаржити рішення суду в апеляційній інстанції.

Протокол за пост про призов студентів до армії

Ще один протокол про «зловживання свободою масової інформації» було складено в лютому щодо Еміля Курбедінова – незалежного адвоката, який захищає кримських політв’язнів та кримськотатарських активістів.

Кримський адвокат і правозахисник Еміль Курбедінов


Кримський адвокат і правозахисник Еміль Курбедінов

За останні кілька років він, як і інші його колеги, неодноразово стикався з різними формами переслідувань російських спецслужб: від затримань до арештів.

15 лютого він знову опинився у поліцейській дільниці. Цього разу приводом став пост у його Telegram-каналі «КЭМска волость». Там адвокат публікує свої спостереження про те, що відбувається у Криму. Претензії у силовиків виникли до посту, опублікованого 14 липня 2023 року, де Еміль Курбедінов роз’яснює кримським студентам, як у рамках закону реагувати на отримання повістки до військкомату.

«Виклику на медичний огляд та засідання призовної комісії підлягають усі призовники, крім тих, хто має відстрочку від призову. (п. 7 «Положення про призов на військову службу»). Учням, які мають відстрочку від призову, надсилають повістки у військкомат на комісію, а потім бувають випадки, коли хлопці не встигають навіть диплом отримати, – забирають до армії», – пише адвокат.

Російські військовослужбовці беруть участь у голосуванні під час виборів. Ілюстративне фото


Російські військовослужбовці беруть участь у голосуванні під час виборів. Ілюстративне фото

Протокол щодо Еміля Курбедінова склав співробітник Центру «Е» Роман Філатов, який «бере активну участь у переслідуванні кримськотатарських правозахисників», повідомляє «Кримська солідарність».

Він звинуватив адвоката у поширенні «заздалегідь недостовірної суспільно значущої інформації під виглядом достовірних повідомлень», що нібито «створило загрозу заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, майну, загрозу масового порушення громадського порядку та безпеки».

Ця стаття не передбачає покарання у вигляді адміністративного арешту, тож Еміля Курбедінова відпустили. Рішення у цій справі винесе підконтрольний Росії мировий суд Сімферополя. Слухання у справі відбудуться у квітні.

Стаття, за якою звинувачують адвоката, передбачає покарання штрафом від 30 тисяч до 100 тисяч рублів. Можлива конфіскація предмета адміністративного правопорушення.

Російські силові органи Криму офіційно не повідомляють про переслідування Еміля Курбедінова та Лутфіє Зудієвої.

«Привіт» від «Крымского СМЕРШа»?

Еміль Курбедінов провину не визнає. Поширена ним інформація «віддзеркалює порушення прав громадян і чинного законодавства військкоматами, і це факт», заявив адвокат у Facebook.

За це мене не можуть притягувати до відповідальності як адвоката. Ця інформація є достовірною

«Нібито я поширив в інтернеті свідомо недостовірну суспільно значущу інформацію під виглядом достовірних повідомлень, яка створила загрозу заподіяння шкоди життю та здоров’ю громадян, майну, загрозу масового порушення громадського порядку та громадської безпеки. Це цілковита нісенітниця. Інакше я це назвати не можу. Справді, я дуже багато розміщував і розміщуватиму в соцмережах інформацію про факти порушення прав громадян. І за це мене не можуть притягувати до відповідальності як адвоката. Ця інформація є достовірною. Інакше я б її не розміщував», – пише він у соцмережі.

Еміль Курбедінов


Еміль Курбедінов

Адвокат вважає, що його переслідування може бути пов’язане із заявою про злочин, який він подав до правоохоронних органів напередодні. У ньому йдеться про ймовірну наявність у діях адміністраторів Telegram-каналу «Крымский СМЕРШ» ознак складу низки злочинів, включаючи погрози вбивством з політичних мотивів і розпалювання міжнаціональної та міжконфесійної ворожнечі. Цей ресурс провоєнного блогера з Феодосії Олександра Таліпова допомагає російським силовикам переслідувати кримчан з антивоєнними та проукраїнськими поглядами.

Олександр Таліпов представляє на своєму ресурсі концепцію шеврона «Крымский СМЕРШ»


Олександр Таліпов представляє на своєму ресурсі концепцію шеврона «Крымский СМЕРШ»

У «Крымском СМЕРШі» на цю заяву публічно не відреагували.

Це не що інше, як чергова спроба тиску співробітниками спецслужб на адвокатів у Криму

Звернувшись до силовиків, Еміль Курбедінов намагається захистити права одного зі своїх підзахисних та його родини, які постраждали від «травлі» на цьому Telegram-каналі.

«Звичайно, ця ситуація пов’язана з моєю професійною діяльністю. Це не що інше, як чергова спроба тиску співробітниками спецслужб на адвокатів у Криму. У тому числі, і за ті справи, що перебувають у провадженні. Чекаю на об’єктивне і неупереджене розслідування від співробітників Центру протидії екстремізму за моєю заявою», – заявив у соцмережах Еміль Курбедінов.

«Статтю можна застосувати до будь-кого нелояльного»

Переслідування Лутфіє Зудієвої та Еміля Курбедінова за статтею про «зловживання свободою масової інформації» є способом тиску на них як на правозахисників, вважає російський адвокат Олександр Попков.

«У випадку з Емілем Курбедіновим, як я бачу, поліція має дві мети: змусити адвоката зовсім замовкнути і продовжити тиск на нього, щоб він відмовився від захисту неугодних», – повідомив він Крим.Реалії.

Російський адвокат Олександр Попков


Російський адвокат Олександр Попков

Однак ця ж стаття може бути засобом переслідування будь-якої людини за публічні висловлювання, не лояльні до російської влади, зазначає адвокат.

Диспозиція цієї статті настільки розпливчаста і неконкретна, що застосувати її можна до будь-кого

«Адміністративна стаття 13.15 досить рідко застосовується в Росії, оскільки влада частіше використовує більш жорсткий кримінальний варіант – статтю 207.1 Кримінального кодексу Росії (публічне поширення свідомо неправдивої інформації про обставини, що становлять загрозу життю та безпеці громадян, та (або) про заходи щодо забезпечення безпеки населення. Вона передбачає покарання від трьох до п’яти років позбавлення волі – КР). Диспозиція цієї статті настільки розпливчаста і неконкретна, що застосувати її можна до будь-кого, хто наважився висловитися нелояльно стосовно російської влади у ЗМІ чи Інтернеті», – каже Олександр Попков.

За його словами, російська практика показує, що переслідування за «поширення недостовірної інформації» можливе «буквально за будь-які висловлювання» в Інтернеті та ЗМІ.

Переслідування Еміля Курбедінова продовжує тенденцію, що склалася у Криму щодо незалежних адвокатів. Методи проти них посилилися після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну.

Кримські адвокати та правозахисники разом із кримськими татарами, затриманими під Верховним судом Криму, у відділенні поліції. Сімферополь, 12 липня 2019 року


Кримські адвокати та правозахисники разом із кримськими татарами, затриманими під Верховним судом Криму, у відділенні поліції. Сімферополь, 12 липня 2019 року

У 2022 році троє кримських адвокатів – Ліля Гемеджи, Рустем Кямілєв та Назім Шейхмамбетов – працювали в десятках судових процесів над кримськими політв’язнями, були позбавлені ліцензій на адвокатську діяльність.

Під адміністративним арештом побували адвокати Еміне Авамілєва, Айдер Азаматов, Назім Шейхмамбетов, Едем Семедляєв та Олексій Ладін. Усі вони пов’язують це зі своєю професійною діяльністю.

На думку адвоката Миколи Полозова, новий виток переслідувань кримських правозахисників та адвокатів у Криму пов’язаний із послабленням імунітету, забезпеченого міжнародною спільнотою. В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну у світової спільноти практично не залишилося ефективних важелів впливу на російську владу, зазначає адвокат. Тому він прогнозує посилення динаміки репресій на Кримському півострові.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту:https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

ДЖЕРЕЛО