Російський військовий аеродром «Бельбек» поблизу анексованого Севастополя двічі на добу атакували ракети ATACMS, на об’єкті виникли численні пожежі. Російські військові заявляють про знищення більшості ракет, місцеві пабліки – про ураження військової техніки та особового складу. У тому, що сталося, розбиралися Крим.Реалії.
Атака
У ніч із 14 на 15 травня військові об’єкти Росії на території анексованого Севастополя були атаковані ракетами. Перша атака з гучними характерними вибухами «влучання в ціль» пролунала о 1.55 ночі. Друга – за 40 хвилин.
«Під час обох атак чули вибухи, характерні для «влучання в ціль». Після другої хвилі атаки чули кілька вибухів, подібних до детонації», – повідомив кореспондент Крим.Реалії.
Російський глава Севастополя Михайло Развожаєв підтвердив атаку, заявивши, що кілька ракет нібито було збито над акваторією Чорного моря та в районі аеродрому «Бельбек». У районі села Полюшко через уламки виникла пожежа, яка була загашена, додав Развожаєв. Пошкоджень, за його словами, не було. Також російський глава Севастополя повідомив, що в районі вулиці Федорівської уламки збитої ракети впали у приватному секторі, але ніхто не постраждав.
У місцевих пабліках севастопольці обговорювали гучні вибухи на Північній стороні міста, розповідали про спалахи та заграву в районі селища Любимівка, де розташований військовий аеродром «Бельбек».
Telegram-канал ASTRA з посиланням на місцевих жителів повідомив, що в районі аеродрому «Бельбек» щось горить.
Вранці Міністерство оборони Росії повідомило, що засобами російської ППО десять оперативно-тактичних ракет ATACMS було знищено над територією Кримського півострова. Відомостей про втрати й пошкодження російське оборонне відомство не навело.
Незабаром російський провоєнний Telegram-канал «Рыбарь» навів інші цифри ракетної атаки. Зокрема, написав, що «випустили до 16 оперативно-тактичних ракет ATACMS із касетною бойовою частиною», з яких «було збито близько 13 ракет на підступах до Бельбека».
«На жаль, одну-дві ракети збити не вдалося. А результати прильоту знову стали відомі на весь світ завдяки публікації в Мережі відео з камери відеоспостереження», – резюмує Telegram-канал.
Наслідки
Супутники підтверджують, що 15 травня виникла пожежа в районі російської авіабази «Бельбек». Відповідні знімки опубліковано на сайті моніторингу пожеж NASA. На фото видно, що численні вогнища пожеж розташовані на південь від злітно-посадкової смуги. Саме там – стоянки військових літаків.
«Після збиття ракет ATACMS в районі Північної сторони розсипалися суббоєприпаси, що не здетонували», – повідомив вранці російський губернатор міста Развожаєв і опублікував фотографії у своєму Telegram-каналі.
Суббоєприпас M74 є сталевою оболонкою, заповненою вибуховою речовиною. При зіткненні з ціллю та вибуху кожен суббоєприпас дає велику кількість сталевих фрагментів. Радіус ураження – 15 метрів.
До кінця дня фахівці російського управління МНС у Севастополі відзвітували, що всі боєприпаси зібрані та знешкоджені. Ніхто серед цивільного населення не постраждав.
Але втрати, зважаючи на все, є серед військових. Вдень російський провоєнний Telegram-канал Fighterbomber написав із приводу подій на «Бельбеку»: «Пораненим одужання, загиблим – вічна пам’ять».
Telegram-канал «Крымский ветер», із посиланням на джерело, повідомляє про близько 20 загиблих російських військовослужбовців і 30 поранених. Там також опубліковано фотографії пошкодженої на аеродромі техніки.
Судячи з опублікованих фото, було знищено радіолокаційну систему 92Н6Е, що входить до складу комплексу ППО С-400 і щонайменше пошкоджено одну пускову установку.
«Не виключено, що цієї ночі під удар потрапив МіГ-31К на аеродромі в Бельбеку», – повідомляє моніторинговий проєкт Defence Express.
Український проєкт «Інформаційний спротив» наводить такі дані про втрати. Знищено:
- склад ПММ аеродрому;
- дві пускові установки ЗРК С-400;
- радар «92Н6Е».
Пошкоджено:
- один МіГ-31;
- три МІГ-27.
«У Мережі фігурує інформація про пошкодження трьох Су-27, наразі без підтвердження (можливо, переплутали з МіГ)», – зазначають аналітики проєкту. За їхніми даними, загинули семеро військовослужбовців Росії з підрозділів 27-ї змішаної авіаційної дивізії (в/ч 46434, Севастополь) та 31-ї дивізії ППО (в/ч 03121, Севастополь). Ще 12 дістали поранення різного ступеня тяжкості.
Рух «Атеш» із посиланням на джерела зі складу російських військовослужбовців аеродрому повідомив про «точне влучання і багатогодинну подальшу детонацію головного складу ракетно-артилерійського озброєння (в/ч 80189)». За даними «Атеш», на цьому складі зберігалася більшість ракет для літаків Су-27, Су-30 і МіГ-31.
У Збройних Силах України атаки з аеродрому «Бельбек» не коментували.
Найважливіший аеродром у Криму
Військовий аеродром «Бельбек» існує з 1938 року. Після розвалу СРСР аеродром перейшов у відання України. Тут базувався винищувальний авіаполк, пізніше – 204 бригада тактичної авіації (в/ч А-4515). З 1993 року до анексії Криму з аеропорту також виконувались рейси цивільних повітряних суден.
Росія розташувала на аеродромі 38-й винищувальний авіаційний полк 27-ї змішаної авіаційної дивізії 4-го командування ВПС та ППО. З лютого 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення армії РФ в Україну, аеродром «Бельбек» активно використовується – звідси злітають винищувачі та штурмовики.
За даними Крим.Реалії, на аеродромі дислокується 38-й винищувальний авіаційний полк ВПС РФ, Севастопольський авіаційно-рятувальний центр МНС Росії, базуються 12 літаків Су-27, 12 літаків Су-27СМ, три навчально-бойових Су-27УБ та 5 двомісних Су -30М2.
У лютому нинішнього року на той момент речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що там базуються «ворожі літаки Су-27, МіГ-29, Су-30. Приблизно такі літаки. Також була інформація про МіГ-31, але класифікації БМ, а не К».
За його словами, аеродром активно використовується росіянами: «Це один з основних аеродромів, які є на території півострова. Там близько п’яти аеродромів, котрі ворог використовує з початку повномасштабного вторгнення».
Можливе ураження на аеродромі пускових установок ЗРК С-400 та його станції радіолокації свідчить про те, що російські військові, можливо, тепер повсюдно використовують таку практику для захисту аеродромів.
І цим користуються ЗСУ. Так, 17 квітня було завдано удару по військовому аеродрому в Джанкої, де були уражені комплекси С-300 і С-400, станція радіолокації, а також склад боєкомплекту.
Аеродром «Бельбек» уже кілька разів з початку війни зазнавав ударів, востаннє перед нинішнім – 31 січня 2024 року.
І ще раз
Коли цей матеріал вже був готовий до публікації, аеродром «Бельбек» вдруге за добу зазнав українського ракетного удару.
Увечері 15 травня у Севастополі оголосили повітряну тривогу, в місті чули звуки вибухів, повідомляли місцеві та російські Telegram-канали. Зокрема, згідно з повідомленнями, вибухи чули в районі російського військового аеродрому «Бельбек».
Після ракетної атаки виникла пожежа, написав Telegram-канал ASTRA з посиланням на два своїх джерела. Також Telegram-канал «Крымский ветер» із посиланням на дані свого джерела стверджує, що було влучання по паливному складу аеродрому.
Російський глава міста Михайло Развожаєв повідомив, що в одному із садових товариств на Північній стороні уламками збитої ракети пошкоджено два приватні будинки та автомашину. Ще в одному ТСН у будинку від вибухової хвилі пошкоджено 6 вікон. За даними російського губернатора, ніхто з людей не постраждав.
Міністерство оборони РФ вранці заявило, що вночі анексований Росією Крим зазнав атаки ракетами ATACMS. «Черговими засобами ППО п’ять оперативно-тактичних ракет було знищено над територією Республіки Крим», – стверджують у російському відомстві.
Нові супутникові знімки NASA підтверджують нічну пожежу на аеродромі «Бельбек». Всі вогнища займання розташовані південніше злітно-посадкової смуги, приблизно в тих місцях, що і після попередньої атаки. На опублікованих у мережі відео також можна помітити щонайменше чотири вогнища займання.
Відомостей про втрати станом на зараз немає. Представники Збройних Сил України другий ракетний удар також наразі не коментували.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.