#громадськемісце Російська армія в Криму стріляє по Одесі з комплексу «Бал». Що про нього відомо? #ялта #yalta

Російська армія в Криму стріляє по Одесі з комплексу «Бал»

Російська армія обстрілює Одесу з Криму не лише за допомогою комплексу «Бастіон», а й із комплексу «Бал». Так бачаь ситуацію у Військово-морських силах України. Комплекс використовує малопомітну крилату ракету Х-35, що низько летить. Що ще відомо про «Бал» і де він базується на анексованому Росією півострові, читайте у матеріалі Крим.Реалії.

Війська РФ усе частіше завдають ударів по Україні з території Криму за допомогою протикорабельних ракет із систем «Бал» і «Бастіон», заявив речник ВМСУ Дмитро Плетенчук.

Дмитро Плетенчук


Дмитро Плетенчук

За його словами, російська армія зараз віддає перевагу в застосовуванні різним наземним платформам і майже не залучає морську компоненту – носії крилатих ракет морського базування. Водночас, російські війська використовують доступні арсенали під час обстрілів українських міст.

«Бо всі ці колісні платформи – це системи «Бал», «Бастіон». Озброєння до них можна завантажити за межами Криму. Тобто таким чином вони можуть приховувати їхнє місце базування – це по-перше. По-друге, справді складно простежити платформи, які не мають постійного місця дислокації, змінюють пускові рубежі. Тому їх застосовують із території півострова», – сказав Плетенчук.

Береговий протикорабельний комплекс

«Бал» – це береговий ракетний комплекс, призначений для контролю територіальних вод і проливних зон; захисту військово-морських баз, інших берегових об’єктів та інфраструктури узбережжя; захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Взятий на озброєння ЗС РФ у 2008 році.

Комплекс «Бал» розташований в 15 окремій береговій ракетній бригаді ЧФ РФ у Севастополі. Крим, 2019 рік


Комплекс «Бал» розташований в 15 окремій береговій ракетній бригаді ЧФ РФ у Севастополі. Крим, 2019 рік

БРК «Бал» – мобільна система на базі шасі МЗКТ-7930, до складу якої входять:

  • самохідні командні пункти управління та зв’язку (СКПУС) – до 2 одиниць;
  • самохідні пускові установки (СПУ) – до 4 одиниць, що несуть протикорабельні ракети (ПКР) типу Х-35/Х-35Е та Х-35У/Х-35УЕ у транспортно-пускових контейнерах (ТПК). На типовому варіанті СПУ розміщується 8 ТПК;
  • транспортно-перевантажувальні машини (ТПМ), призначені на формування повторного залпу – до 4 одиниць.

Станом на 2022 рік у Росії було 40 пускових установок «Бал», з них у Криму – чотири у складі 15-ї окремої берегової ракетно-артилерійської бригади ЧФ РФ, що дислокується в Севастополі.

ПБРК «Бал» зі складу 15-ї окремої берегової ракетної бригади ЧФ. Крим, архівне фото


ПБРК «Бал» зі складу 15-ї окремої берегової ракетної бригади ЧФ. Крим, архівне фото

Як повідомляє Рособоронекспорт, централізоване управління стрільбами забезпечує оптимальний цілерозподіл ракет і формування просторово-часової структури масованого залпу з одночасним наведенням ракет:

  • на 6 цілей (при управлінні від одного командного пункту);
  • на 12 цілей (при управлінні від двох командних пунктів);
  • на 24 цілі (при автономному управлінні з кожною пусковою установкою).

Час підготовки до стрільби БРК «Бал» на необладнаній позиції з маршу становить не більше ніж 10 хвилин.

Цілевказівку комплекс може отримувати як з власної станції радіолокації, так і з інших джерел – розвідувальних БПЛА або станцій загоризонтної локації. Стрільба можлива як одиночними пусками, так і залпом, з інтервалом між пусками ракет не більше ніж три секунди. Максимальна потужність залпу становить 32 ракети. Час підготовки комплексу до повторного залпу становить близько 30 хвилин.

Російські військові 19 лютого 2022 року, за кілька днів до вторгнення, задіяли ракетні комплекси «Бал» під час навчань з так званої «оборони» анексованого Криму.

«За легендою навчань, розрахунки ракетних комплексів здійснили марш на свої позиції, привели до бою установки і виявили кораблі умовного супротивника», – повідомляла пресслужба Чорноморського флоту РФ.

З літа 2022 року Росія почала використовувати комплекси «Бал» для стрільб по наземних цілях, зокрема, в Миколаївській та Одеській областях України.

Росіяни використовують такі ракети на тлі дефіциту високоточних засобів.

Валерій Рябих


Валерій Рябих

«Вони використовували їх для шантажу, оскільки удари завдавалися по об’єктах аграрної інфраструктури в розпал переговорів щодо «зернової угоди». На мій погляд, перекидання комплексів у Брянську область пов’язане з нестачею інших ракет», – зазначав Валерій Рябих, військовий експерт Defense Express.

За його словами, росіяни можуть виробляти ракети Х-35 у набагато більших кількостях, ніж ті ж самі «Калібри» або «Іскандери». З тієї причини, що відповідних потужностей утричі більше. Ще на початку повномасштабного вторгнення в Росії випускали близько 40 одиниць на місяць, причому багато ракет є в запасі.

В американському Інституті вивчення війни (ISW) торік влітку заявили, що російські війська, ймовірно, використовують береговий ракетний комплекс «Бал» у рамках своїх зусиль щодо компенсації нестачі високоточних боєприпасів.

«Російські війська вже давно перепрофілюють різні ракетні системи, такі як зенітно-ракетні системи С-300, для ураження наземних цілей і компенсації нестачі високоточних боєприпасів, тому, ймовірно, вони розгорнули систему берегової оборони в області, що не має виходу до моря», – йшлося у повідомленні.

Малопомітна ракета, що низько летить

Для стрільб комплекс «Бал» використовує протикорабельні ракети сімейства Х-35. За кодифікацією НАТО ця ракета називається Switchblade (з англ. автоматичний складний/викидний ніж – КР). Дальність ураження: 120 км з ракетою Х-35 і 260 км з ракетою Х-35У.

До Одеси від мису Тарханкут, де можуть базуватися берегові ракетні комплекси, по прямій близько 200 кілометрів.

Розроблена ще за часів СРСР малогабаритна тактична дозвукова маловисотна протикорабельна ракета призначена для знищення ракетних, торпедних, артилерійських катерів, кораблів водотоннажністю до 5000 тонн і морських транспортів.

Може застосовуватися з авіації, кораблів (ракетний комплекс 3К24 «Уран») та комплексів «Бал». Для застосування з вертольотів, кораблів і наземних пускових установок використовується модифікація з твердопаливним стартовим прискорювачем.

Наслідки обстрілу Одеси. Україна, 15 березня 2024 року


Наслідки обстрілу Одеси. Україна, 15 березня 2024 року

Наведення ракети масою 145 кг на ціль здійснюється активною головкою радіолокації самонаведення, здатної працювати в умовах радіоелектронної протидії. Бойова частина ракети – осколково-фугасна проникаючого типу.

Належить до ракет, що летять низько, висота її польоту на маршовій ділянці становить 10-15 метрів, на кінцевій ділянці – 3-4 метри. Швидкість польоту становить 0,8-0,85 Маха або 980-1040 км/год. при нормальному атмосферному тиску.

Військовий експерт Валерій Рябих наголошує, що для протикорабельних ракет немає адекватних цілей на суші. Навіть тому, що там немає достатньо прицільного наведення. Тобто, якщо Х-35 запускатимуть по агломераціях, то вони летітимуть абияк і переважно в цивільні об’єкти. А це незмінно призводить до жертв серед мирних мешканців.

Валерій Романенко


Валерій Романенко

Експерт Валерій Романенко сумнівається в точності ракет комплексу «Бал» для ударів по інфраструктурі. «Наприклад, коли вони стріляють ракетами Х-101, там чітко вказана ціль. А тут ракета сама має знайти ціль, в яку має влучити. Вибирає радіоконтрастну ціль (великий об’єкт – КР), а над сушею які можуть бути радіоконтрастні цілі? Не виключаю, що вони можуть удосконалити ці ракети. Але про високоточні удари не йдеться», – розповів він.

Цікаво, що на базі ракети Х-35 розроблено український протикорабельний комплекс «Нептун». Однак він відрізняється від Х-35 більшим розміром та більшою дальністю, а також новою системою управління. Саме цими ракетами було знищено крейсер «Москва» у квітні 2022 року, знищено ЗРК С-400 на мисі Тарханкут 23 серпня 2023-го, а також пошкоджено кораблі в Севастопольській бухті під час атаки 25 березня.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

ДЖЕРЕЛО