На території Ставропольського краю Росії впав дальній надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник. Збройні сили України заявили, що збили літак ракетою. Сталося це за 400 кілометрів від лінії фронту. Що це за літак та чим його могли збити – читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Впав військовий літак
Вранці 19 квітня у російському Ставропольському краї впав військовий літак, повідомив губернатор регіону Володимир Владіміров. «На території Червоногвардійського округу в полі впав літак. За оперативними даними, руйнувань тіжертв немає, льотчики катапультувалися», – написав чиновник. Згодом Владіміров додав: «Знайдено двох льотчиків з літака, що впав у Червоногвардійському окрузі. Вони живі, веземо до лікарні».
Вперше зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил у взаємодії з Головним управлінням розвідки МО України знищили дальній стратегічний бомбардувальник Ту-22М3
Губернатор не вказав модель літака, що впав. Українські та російські джерела пишуть, що йдеться про надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник Ту-22М3 – саме з таких російські військові регулярно завдають ракетних ударів по території України.
Повітряні сили ЗСУ пізніше заявили, що зенітні ракетні підрозділи збили стратегічний ракетоносець-бомбардувальник Ту-22М3, з якого російські військові обстрілювали територію України.
«Вперше зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил у взаємодії з Головним управлінням розвідки МО України знищили дальній стратегічний бомбардувальник Ту-22М3», – повідомив командувач Повітряних сил України Микола Олещук.
У його повідомленні уточнюється, що Ту-22МЗ – носій крилатих ракет Х-22, які використовуються для завдання ударів по території України.
Представник Повітряних сил Ілля Євлаш в ефірі Радіо Свобода (програма «Свобода.Ранок») назвав це «вендеттою за те, що російська стратегічна авіація атакувала сьогодні наші мирні міста, де загинули цивільні люди».
«Третій член екіпажу загинув. Висловлюю співчуття його рідним і близьким. Пошуки четвертого льотчика тривають», – заявив пізніше губернатор Ставропольського краю Володимир Владіміров.
Результативна операція. Знищено літак стратегічної авіації супротивника
Після знищення стратегічного ракетоносця-бомбардувальника Ту-22М3 інший російський літак був змушений розвернутися у повітрі, заявив Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
«Результативна операція. Знищено літак стратегічної авіації супротивника. Вперше під час виконання бойового завдання у повітрі за період повномасштабного вторгнення. Інший літак, що йшов за ним, був змушений розвернутися. І це означає, що ще низка ракет не була випущена по Україні», – сказав Юсов.
«Загалом операція була певним повтором з урахуванням, звичайно, нещодавно проведеної операції ГУР МО зі збиття літака А-50. Так, відстань цього разу ще більша. Нагадаємо, що йдеться про відстань близько 300 кілометрів від українського кордону. Це справді знакова операція та знаковий результат для України… Насправді чудо-зброя тут не застосовується. Це відомі старі способи. Але модифіковані українськими фахівцями», – стверджує Юсов.
Від хутора Богомолов у Ставропольському краї, в районі якого впав російський Ту-22М3, майже 400 км до найближчої точки на лінії фронту в Україні.
Міноборони Росії повідомило, що причиною падіння літака стала технічна несправність.
Бомбардувальник і ракетоносець
Ту-22 – за кодифікацією НАТО Blinder – радянський дальній важкий надзвуковий літак. Його будували серійно з 1959 до 1969 року у варіантах бомбардувальника, ракетоносця, розвідника та постановника перешкод. Надалі ударні варіанти Ту-22 були повністю замінені різними серіями Ту-22М. У той самий час Ту-22 у варіантах розвідника і постановника перешкод експлуатувалися до початку 1990 років.
Ту-22М – за кодифікацією НАТО Backfire – радянський і російський дальній надзвуковий ракетоносець-бомбардувальник з крилом змінної стріловидності. Може нести ядерну зброю. Будувався у двох основних модифікаціях:
Ту-22М2 – вироблявся з 1972 до 1984 рік і був знятий з озброєння в середині 1990-х років.
Ту-22М3 – вироблявся з 1978 до 1993 рік, експлуатується в Росії сьогодні. Ту-22М3 призначений для ураження морських і наземних цілей базування керованими ракетами та авіаційними бомбами.
Як повідомляється на сайті АТ «Туполєв», «у 2018 році в рамках масштабної програми модернізації авіаційних комплексів стратегічної та дальньої авіації було створено перший глибоко модернізований ракетоносець-бомбардувальник Ту-22М3М. У результаті глибокої модернізації на літаку було встановлено новий комплекс сучасного цифрового бортового радіоелектронного обладнання (БРЕО) на вітчизняній елементній базі».
Літак Ту-22М3М був взятий на озброєння ВПС Росії 4 липня 2014 року, перший політ здійснив 28 грудня 2018 року.
Планувалося в термін до 2020 року модернізувати до 30 Ту-22М3 до версії Ту-22М3М на Казанському авіаційному заводі ім. Горбунова (філія ПАТ «Туполєв»). Чи було проведено таку модернізацію, відомостей у відкритих джерелах немає.
Основне озброєння бомбардувальника Ту-22М3 – протикорабельна гіперзвукова крилата ракета Х-22Н з полегшеною фугасно-кумулятивною боєголовкою, здатною зробити пробоїну в кораблі в 22 кв м та глибиною до 12 м, а також ракети Х-22ПСІ з мегатонною боєголовкою та дальністю пуску майже 500 км.
Також він може нести бомби, що вільно падають, один залп яких здатний накрити площу, рівну 35 футбольним полям. Ту-22М3 може з 10-кілометрової висоти скерувати одиночну бомбу в малу споруду.
Літак також оснащений оборонним озброєнням – гарматою ГШ-23 зі скорострільністю до чотирьох тисяч пострілів за хвилину.
Льотно-технічні характеристики бомбардувальника Ту-22М3:
- Розмах крила за стріловидності 20 ° – 23,30 метра;
- Розмах крила за стріловидності 65 ° – 34,28 метра;
- Довжина літака – 41,46 метра;
- Висота літака – 11,05 метра;
- Максимальна злітна вага – 126 тонн;
- Максимальна швидкість польоту – 2300 км/годину;
- Практична дальність – 7000 км;
- Практична верхня межа – 13 300 метрів;
- Екіпаж – 4 особи.
Росія використала бомбардувальники Ту-22М3 у Сирії, Афганістані, Чечні, Грузії, а також у війні проти України.
Ту-22М3 від початку експлуатації мав постійні проблеми у зв’язку з інженерною недосконалістю, через що гинули російські пілоти. Так, у січні 2019 року такий літак упав під час посадки в Оленьогірську Мурманської області, троє членів екіпажу загинули. А 2021 року на аеродромі під Калугою на Ту-22М3 сталося позаштатне спрацювання системи катапультування, через що загинули троє членів екіпажу.
Станом на 2021 рік Росія мала в строю 66 бомбардувальників Ту-22М3. За даними української розвідки, станом на серпень 2023 року справних Ту-22 залишалося 29 і два літаки були в ремонті.
Сьогодні у Кремлі жалоба і для цього є всі підстави
Для Росії виготовлення нових бомбардувальників Ту-22М3 зараз фактично неможливе, сказав представник ГУР МО Андрій Юсов в ефірі телемарафону.
«Вони намагаються підтримувати виробництво ракетного озброєння. Але питання не в кількості ракет зараз. Питання саме в носіях і відстані, з якої завдається удар», – зауважив Юсов.
І що ще важливо для нас – це ті борти, виготовлення яких для ворога – це сьогодні фактично неможливе завдання. Зрозуміло, що сьогодні у Кремлі жалоба і для цього є всі підстави», – сказав представник ГУР.
Чим могли збити?
З посиланням на джерела в Силах оборони України, РБК-Україна повідомляє, що російський літак Ту-22М3 був збитий із зенітного ракетного комплексу С-200. Йдеться про ЗРК С-200, який модифікували спеціалісти Головного управління розвідки Міноборони України, повідомляє видання.
С-200 – за класифікацією НАТО SA-5 Gammon – радянський зенітний ракетний комплекс (ЗРК) дальньої дії. Призначений для оборони великих площ від бомбардувальників та інших стратегічних літальних апаратів. На озброєнні ЗС СРСР – із 1967 року.
ЗРК застосовує ракети кількох модифікацій. Залежно від дальності до цілі ракета вибирає режим роботи двигуна для того, щоб до часу підльоту до цілі залишок палива був мінімально достатнім для підвищення маневреності. Максимальна дальність польоту – від 160 до 300 км, залежно від моделі ракет (5В21, 5В21В, 5В28, 5В28М).
Ракета має довжину 11 м і стартову масу 7,1 т, з них 3 т припадає на прискорювачі (для С-200В). Швидкість польоту ракети: 700-1200 м/с залежно від дальності. Висота зони ураження: від 300 м до 27 км для ранніх і до 40,8 км для пізніших моделей.
Глибина зони ураження: від 7 км до 200 км для ранніх та до 255 км для пізніх модифікацій ракет.
Як відомо, російський літак упав на території Росії за 400 кілометрів від лінії фронту. Для комплексу С-200 – це дальність за межами можливості ракет, враховуючи, що ЗРК, як правило, розгортають за десятки кілометрів від лінії зіткнення сторін.
Також варто враховувати, що час розгортання ЗРК С-200 становить 19-20 годин. Розмістити такий важливий об’єкт непомітно для супротивника дуже складно, особливо в умовах сучасної розвідки за допомогою БПЛА.
На опублікованих кадрах падіння Ту-22-М3 видно, що літак падає в пласкому штопорі й у нього горить правий двигун. Це означає, що ракетоносець навряд чи міг бути уражений за десятки кілометрів від точки падіння та намагався дотягнути до аеродрому базування, як пишуть російські телеграм-канали.
У зв’язку з цим, швидше, можливе використання більш далекобійної ракети для С-200, яку Україна могла модернізувати. Або були використані засоби ураження, які Україна отримала від союзників, але їх наявність не афішувалась.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.