Бюджетні виплати, земля, пільги, освіта, оздоровлення та багато обіцянок. Так в анексованому Криму заманюють людей воювати з Україною. Реклама війни там буквально на кожному кроці – у вигляді вуличної реклами із Z-символікою та прямих закликів воювати з екранів місцевого телебачення. Як кримчан заманюють на війну і що за цим стоїть, з’ясовували Крим.Реалії.
Російська влада розпочала пропаганду війни в середині 2022 року – після провалу бліцкригу в Україні та перших масштабних військових втрат під час повномасштабного вторгнення у країну. Майже відразу місцеві чиновники почали просувати ідею роздачі земельних ділянок за участь у війні. Протягом наступних місяців бойових дій, коли Росія продовжувала зазнавати втрат на фронтах, з’являлися нові ініціативи, покликані поповнити армію РФ новими бійцями. У Криму – особлива різноманітність обіцянок за участь у війні.
Пільги та погашення судимостей
У 2023 році російський парламент Криму ухвалив кілька «законів», що забезпечують додаткові права російським військовослужбовцям, які беруть участь у повномасштабному вторгненні Росії в Україну.
Вони, зокрема, мають право на безоплатну юридичну допомогу в державних відомствах, кредитні канікули та компенсацію витрат на оплату житлово-комунальних послуг від 50 до 75%, пільговий проїзд у громадському транспорті. У нормативно-правових актах задекларовано першочергове право дітей на оздоровлення за рахунок бюджету.
«Ми вибудували роботу з надання допомоги сім’ям загиблих наших захисників, підтримуємо рідних мобілізованих бійців, солдатів, які перебувають на передовій. Надана нами допомога обчислюється в тоннах, фурах. Не менш важливим є встановлення особистого контакту, це високо цінується людьми. Дякую всім учасникам цієї роботи і закликаю у 2024 році не зменшувати темпи. Тим більше, що наш Президент Володимир Володимирович Путін регулярно акцентує на цьому увагу», – заявив речник російського парламенту Криму Володимир Константинов.
У Росії натомість звільнили від кримінальної відповідальності окремі категорії засуджених учасників війни з Україною.
Російська влада також обіцяє учасникам війни з Україною високі грошові виплати. Щоправда, у російських пабліках регулярно з’являються скарги на затримки цих виплат чи урізані суми.
У Міністерстві оборони Росії привселюдно такі заяви не коментують.
Подарунки за війну
Російським військовослужбовцям, які воюють з Україною, щороку роздають сотні земельних ділянок у Криму.
Загалом учасникам повномасштабного вторгнення Росії в Україну готуються роздати 1,5 тисячі земельних ділянок у Сакському та Чорноморському районах, повідомляв міністр житлової політики та державного будівельного нагляду російського уряду Криму Микита Тарасов.
Раніше чиновники прозвітували про видачу 750 ділянок російським військовим.
Наразі близько 200 земельних ділянок готують до роздачі учасникам військового вторгнення в Україну та їхнім родинам у Севастополі, повідомив у березні російський глава міста Михайло Развожаєв.
Можна нарізати ділянки й надалі передавати їх учасникам СВО та сім’ям загиблих воїнів
За його словами, в районі Лабораторного шосе на ці цілі буде виділено близько восьми гектарів землі.
«Можна нарізати ділянки й надалі передавати їх учасникам СВО (так у Росії називають своє повномасштабне вторгнення в Україну, починаючи з 24 лютого 2022 року – КР) та сім’ям загиблих воїнів відповідно до черговості. Цей процес орієнтовно триватиме три місяці», – сказав він.
Загалом на отримання землі у Севастополі претендують понад сім тисяч учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну. При цьому Михайло Развожаєв визнає, що у місті спостерігається тенденція, коли отримані ділянки багато хто виставляє на продаж. Тому чиновники розглядають можливість надання охочим грошових виплат замість землі.
Виші вчать воювати
До заохочення та підтримки російського вторгнення в Україну долучились і кримські заклади освіти.
Збір гуманітарної допомоги російським військовим ведуть у школах і навіть дитячих садках. Хоча міжнародні конвенції забороняють пропаганду війни та підбурювання до насильства, а Конвенція про права дитини передбачає, що освіта дітей має бути спрямована на виховання поваги до прав людини, основних свобод і принципів, проголошених у Статуті ООН.
Дітям російських військових, які воюють з Україною, забезпечили особливий порядок вступу до кримських вишів за квотою на бюджетні місця. А самим військовим надали можливість здобути додаткову освіту, щоб викладати у школах спеціалізовані предмети.
У Кримському федеральному університеті імені Вернадського заявили, що розробили антисептик для учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тисячі флаконів складу під назвою «Армійський спрей», створеного на основі чебрецю гірського та алое, вже відправили на фронт, повідомили в університеті.
Крім того, у ВНЗ пообіцяли запустити програму з ерготерапії (комплекс реабілітаційних заходів для людей з порушенням психічних чи фізичних функцій – КР) у своєму Науково-клінічному реабілітаційному центрі та приймати там на лікування учасників повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Студенти КФУ беруть активну участь у бойових діях проти України, заявляють у виші. Але скільки їх на фронті – не уточнюють, посилаючись на те, що ця інформація не може бути озвучена в «умовах бойових операцій».
Відбувається мобілізація у мізках, практичній роботі, інфраструктурі, промисловості та Збройних силах
Керівництво вишу офіційно повідомило про чотирьох своїх студентів, які загинули під час бойових дій проти України.
«Чи змінюються студенти? Так, звісно, змінюються. Як і всі ми. Відбувається мобілізація у мізках, практичній роботі, інфраструктурі, промисловості та Збройних силах. Суспільство зосереджується, і студенти як найактивніша частина суспільства сприймають ці імпульси. У мене відчуття, що люди стали серйознішими. Тому що складність ситуації поступово торкається кожного», – заявив раніше перший проректор КФУ Сергій Юрченко на пресконференції в Сімферополі.
«Кремль сподівається заспокоїти військових та критику їхніх дружин»
Кремль намагається «підкупити російських військових, щоб продовжити війну проти України, а також заохотити росіян до вступу в армію», заявляють у Міністерстві оборони Великої Британії.
У відомстві зазначили, що на початку квітня президент РФ Володимир Путін ухвалив два закони про підтримку військовослужбовців, які воюють проти України, та їхніх сімей.
Перший закон звільнив російських військових від сплати відсотків за споживчими кредитами та кредитними канікулами. А другий – заборонив роботодавцям звільняти вдів російських військовослужбовців упродовж одного року від дня смерті чоловіка.
«Кремль, ймовірно, запровадив ці закони, сподіваючись заспокоїти російських військовослужбовців, фінансово заохотити більше новобранців приєднатися до війни в обмін на державні виплати та обмежити критику з боку дружин загиблих військовослужбовців», – заявляють у британській розвідці.
У відомстві також зазначили, що «будь-які платіжні канікули можуть викликати довгострокові наслідки для російської економічної ситуації та перспектив».
Нашу землю, наш Крим, перетворили не лише на військову базу, а й на великий військовий шпиталь
Заохочуючи кримчан воювати з Україною, їм не кажуть про наслідки. Хоча у Криму постійно збільшується кількість могил учасників війни.
«Сьогодні на території Криму багато поховань тих колаборантів, тобто кримчан, які пішли виконувати так би мовити «свій обов’язок» у «СВО», а насправді – злочини проти людяності. Нашу землю, наш Крим, перетворили не лише на військову базу, а й на великий військовий шпиталь. Тобто багато баз відпочинку сьогодні використовуються як центри реабілітації російських військовослужбовців і шпиталі для їх лікування», – заявляє голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв.
Скільки загалом кримчан у лавах російської армії загинули з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, достеменно невідомо. Російська влада ці дані не розголошує.
Крим.Реалії вдалося ідентифікувати понад 600 російських військовослужбовців із Кримського півострова, вбитих під час бойових дій проти України.
За даними Представництва президента України в АРК, в анексованому Криму поховано майже 700 російських військовослужбовців, убитих на війні проти України.
Кількість таких поховань може бути більшою, оскільки значна частина їх проходить без публічного висвітлення.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.