#громадськемісце Україні вдалося уразити в Севастополі відразу чотири російські кораблі. Що про них відомо? #ялта #yalta

Україні вдалося уразити в Севастополі відразу чотири російські кораблі

Під час українського ракетного удару в ніч проти 24 березня в анексованому Севастополі було пошкоджено відразу чотири кораблі Чорноморського флоту Росії. При цьому представники Генштабу ЗС України та ГУР МОУ спочатку заявляли про пошкодження двох кораблів. У ситуації, що виникла за результатами атаки на військово-морську базу ЧФ РФ, розбиралися Крим.Реалії.

Мінус два

Вранці 24 березня Генеральний штаб Збройних сил України повідомив, що під час атаки 23 березня на Севастополь ЗСУ вразили два великі десантні кораблі Чорноморського флоту Росії. Згідно з повідомленням, були уражені ВДК «Ямал» та «Азов». Інших подробиць Генштаб ЗСУ не навів.

ВДК «Азов» пришвартований біля причалу на заводі в Кілен-бухті, травень 2022 року


ВДК «Азов» пришвартований біля причалу на заводі в Кілен-бухті, травень 2022 року

У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що російська ВДК «Ямал» має критичних ушкоджень. «За оцінками військової розвідки України, характер ушкоджень ВДК «Ямал» має критичний характер: пробоїна у верхній палубі зумовила крен на правий борт. Окупанти безперервно відкачують воду з ураженого корабля», – йдеться у повідомленні, опублікованому в телеграм-каналі відомства.

ВДК «Ямал», бортовий номер 156, стоїть на ремонті, Севастополь, 12 квітня 2022 року


ВДК «Ямал», бортовий номер 156, стоїть на ремонті, Севастополь, 12 квітня 2022 року

Як повідомляв 10 березня телеграм-канал «Крымский ветер», на той момент у Севастополі в 13-му судноремонтному заводі ЧФ РФ у Кілен-бухті ремонтували ВДК проєкту 775 «Оленегорский горняк» та «Азов», а також великий десантний корабель «Николай Фильченков» проєкту 1171 «Тапир». За даними каналу, ВДК проєкту 775 «Ямал» готувався до ходових випробувань у Севастополі після ремонту.

На початку лютого «Крымский ветер»» публікував фото ВДК проєкту 775, який стояв у сухому доку в Севастопольській бухті. Рубка великого десантного корабля була прикрита маскувальною сіткою. 22 лютого цей корабель вивели з доку.

Про причини маскування рубки ВДК можна здогадатися. Хоча ВДК проєкту 775 і побудовані на одній верфі в Польщі ще за часів СРСР, у наступні роки ці кораблі зазнавали модернізацій, і встановлене на них обладнання та озброєння дещо відрізняються, що дає можливість ідентифікувати конкретний ВДК за цими зовнішніми ознаками.

На момент початку війни у складі Чорноморського флоту РФ було сім ВДК, з яких три – проєкти 1171 «Тапир» і чотири – проєкти 775. Також до ЧФ було відряджено шість ВДК з Балтійського та Північного флотів РФ – ці кораблі прибули в Чорне море за кілька тижнів до війни нібито для участі в навчаннях (п’ять ВДК проєкту 775 та один ВДК проєкту 11711 «Иван Грен» – КР).

ВДК проєкту 775 були побудовані у 1974-1991 роках. Маса вантажу, що перевозиться, – до 480 тонн. Після невдачі десантної операції на початку війни проти України Росія почала використовувати ВДК для доставки зброї та боєприпасів як із Новоросійська, так і між кримськими портами Севастополь, Феодосія та Керч.

На сьогоднішній день, з урахуванням ураження ВДК «Ямал» і «Азов», у Чорноморського флоту РФ не залишилося власних боєздатних великих десантних кораблів проєкту 775. Надані з інших флотів ВДК «Георгий Победоносец», «Калининград» та «Королев» постійно ховаються в бухті Новоросійська, ВДК «Оленегорский горняк» не відновлено після ураження 4 серпня 2023 року, а атакований 13 вересня 2023 року в доку Севморзаводу ВДК «Минск», за оцінками фахівців, відновленню не підлягає. Новий ВДК «Петр Моргунов» проєкту 11711 типу «Иван Грен», що прибув з Північного флоту, Росія береже як зіницю ока і для перевезення вантажів не використовує.

Російська влада та Міноборони РФ про ураження ВДК в Севастополі не повідомляли. Але удар по цих кораблях підтвердили низка інших джерел, у тому числі провоєнний блогер Єгор Гузенко у своєму телеграм-каналі. «Корабель «Иван Хурс» та ВДК «Ямал» їм вдалося уразити. Наскільки великі пошкодження цих кораблів, а також ВДК «Азов», ще потрібно уточнити. ЗМІ мовчать щодо втрат», – сказав він у голосовому повідомленні на каналі.

Мінус три?

Російський блогер був не єдиним, хто згадав про ураження розвідувального корабля «Иван Хурс». Зокрема, про це йшлося в обговоренні в російському телеграм-каналі «Морская мощь государства».

А в понеділок, 25 березня, про це з посиланням на джерела розповів російський телеграм-канал ASTRA. За даними джерел ASTRA, в «Ивана Хурса» влучили відразу дві ракети. Також видання в іншому пості зазначає, що «крилата ракета Scalp пробила дах цеху 13-го судноремонтного заводу ЧФ МО РФ у Кілен-бухті».

Є така підозра, що, найімовірніше, він також отримав ушкодження

Цього ж дня про те, що 23 березня міг бути уражений ще один корабель – «Иван Хурс», в ефірі Радіо Свобода (проєкт «Свобода.Ранок») заявив речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук.

«Є така підозра, що, найімовірніше, він також отримав ушкодження. Як тільки ми зберемо цю інформацію, з різних джерел зможемо її верифікувати, тоді ми зможемо оперувати нею як фактом», – зазначив він.

«Иван Хурс» проєкту 18280 – російський середній розвідувальний корабель ближньої, далекої морської та океанської зони.

Розвідувальний корабель «Иван Хурс»


Розвідувальний корабель «Иван Хурс»

«Иван Хурс» уже зазнавав атаки 24 травня 2023 року морськими дронами. Це підтвердило Міноборони Росії, але стверджувало, що корабель не зазнав пошкоджень. На відео, на якому, імовірно, знято атаку морського БПЛА на «Иван Хурс», зйомка закінчується, коли безпілотник наближається до борту корабля на дуже близьку відстань, і зіткнення є неминучим.

Мінус чотири!

Вранці 26 березня речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив в ефірі каналу FREEДОМ, що українські військові вразили ракетами «Нептун» ВДК «Костянтин Ольшанський», що перебував у бухті анексованого Севастополя.

Захоплений Росією великий десантний корабель ВМСУ «Костянтин Ольшанський» у Севастополі, 2020 рік


Захоплений Росією великий десантний корабель ВМСУ «Костянтин Ольшанський» у Севастополі, 2020 рік

Він нагадав, що корабель армія РФ захопила після анексії Криму в 2014 році. Як стверджує речник, відтоді він стояв у Севастопольській бухті і його розбирали на запчастини. Але коли зрозуміли, що великі десантні кораблі в Чорноморському флоті РФ закінчуються, вирішили відновити та розпочали відповідні роботи.

Цей корабель мав використовуватися проти України. Тому було ухвалено рішення на ураження і цієї одиниці

«Метою цих робіт, як ми розуміємо, було зробити підробку для московського керівництва і споживачів інформації в Росії та на окупованих територіях, які нічого не розуміють, що відновили один зі своїх великих десантних кораблів, які раніше були пошкоджені. Це міг бути або «Минск», або «Оленегорский горняк», бо там характер ушкоджень такий, що їх відновлення досі – під великим питанням. І, відповідно, була така ідея: видати за один із них наш корабель. Відповідно, цей корабель мав використовуватися проти України, на жаль. Тому було ухвалено рішення на ураження і цієї одиниці нашим «Нептуном», – розповів речник.

Речник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук


Речник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук

Пошкодження ВДК уточнюються, але зараз корабель «небоєздатний», стверджує Плетенчук.

Варто зазначити, що OSINT-дослідники ще 24 березня проаналізували супутникові знімки кораблів у севастопольських бухтах, у тому числі в Кілен-бухті, де розташований 13-й судноремонтний завод ЧФ РФ, і згадали ВДК «Костянтин Ольшанський». А 25 березня проєкт CyberBoroshno пише, що на пірсі, біля якого стояв «Костянтин Ольшанський», видно сліди займання. При цьому сам ВДК вдалося ідентифікувати характерним забарвленням палуби в порівнянні з «Ямалом».

Фотографії великих десантних кораблів, що стояли на ремонті в 13-му СРЗ, в середині лютого опублікував «Крымский ветер». А 19 березня було опубліковано фото накритого маскувальною сіткою ВДК. З великою ймовірністю – це саме «Костянтин Ольшанський», оскільки забарвлення корпусу в нього набагато світліше, ніж у російських кораблів.

Наслідки

Як згадав представник ВМС ЗС України, «характер і ступінь пошкодження» підбитих російських кораблів ще потрібно уточнити.

Росія тепер змушена обмежувати свій флот портом. І навіть там тонуть кораблі Путіна

Але вже зараз зрозуміло, що якийсь час ці одиниці Чорноморського флоту Росії не зможуть виконувати свої бойові функції. Якщо зможуть взагалі.

Міністр оборони Великої британії Грант Шаппс відреагував на інформацію про удар Збройних сил України по великих десантних кораблях в анексованому Криму.

«Незаконна окупація України Путіним завдає величезної шкоди Чорноморському флоту Росії, який зараз функціонально неактивний. Росія плавала Чорним морем з 1783 року, але тепер змушена обмежувати свій флот портом. І навіть там тонуть кораблі Путіна! – написав він у соцмережі Х.

Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс


Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс

«Українські удари по кораблях та інфраструктурі ЧФ, швидше за все, продовжать стримувати російські сили від передислокації кораблів до Севастополя та західної частини Чорного моря й ускладнять здатність ЧФ максимізувати свої бойові можливості», – повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту:https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

ДЖЕРЕЛО