#громадськемісце Втікачі «Каракурти». Куди зникли недобудовані кораблі Чорноморського флоту Росії? #ялта #yalta

Втікачі «Каракурти»

Чорноморський флот Російської Федерації у квітні відвів два малих ракетних корабля типу «Каракурт» з Новоросійська та з Чорного моря. За даними Сил оборони України, кораблі відправили внутрішніми річками, імовірно, на російський завод для добудови. Раніше ці МРК мали добудовувати на заводі «Залив» у Керчі, але після знищення однотипного з ними «Аскольда» кораблі прибрали з ризикованого місця. Яких українських засобів ураження бояться російські військові та які перспективи добудови «Каракуртів», – читайте у матеріалі Крим.Реалії.

У вівторок, 23 квітня, речник Сил оборони Півдня Дмитро Плетенчук розповів «24 каналу», що для Чорноморського флоту Росії було заплановано побудувати п’ять кораблів. За його словами, росіяни будують кораблі в Зеленодольську, що в Татарстані, і звідти внутрішніми водами через Волго-Донський канал спускають в Азовське море. Йдеться про малі ракетні катери проєкту 22800 «Каракурт».

Це корабель, який має зону річка-море. Він призначений для охорони територіальних вод. Можна сказати, це сторожовий корабель, але з крилатими ракетами на борту, адже він може виконувати завдання щодо обстрілу територій на досить великі відстані», – наголосив представник Сил оборони Півдня.

На початку квітня міністр оборони Росії Сергій Шойгу розповідав про три кораблі, які планують вводити в дію Чорноморського флоту. Як зазначив очільник відомства, це будуть кораблі проєкту «Каракурт».

Дмитро Плетенчук


Дмитро Плетенчук

«Це корабель, який має зону річка-море. Він призначений для охорони територіальних вод. Можна сказати, це сторожовий корабель, але з крилатими ракетами на борту, адже він може виконувати завдання щодо обстрілу територій на досить великі відстані», – наголосив представник Сил оборони Півдня.

На початку квітня міністр оборони Росії Сергій Шойгу розповідав про три кораблі, які планують вводити в дію Чорноморського флоту. Як зазначив очільник відомства, це будуть кораблі проєкту «Каракурт».

«Каракуртів» у Новоросійську вже немає

На початку квітня Дмитро Плетенчук докладно розповідав про перебування та стан усіх МРК проєкту 22800 «Каракурт». Він повідомив, що:

«Циклон» (три роки як добудований, фактично не закінчив випробування, використовується як ППО в Севастополі);
«Аскольд» (фактично знищений у Керчі на заводі «Залив»);
«Амур» (проходить випробування без виходів у море, Новоросійськ);
«Туча» (проходить випробування без виходів у море, Новоросійськ);
«Тайфун» (будують у Зеленодольську, Татарстані, потім внутрішніми водами спускають у Керч, де його добудувати мають на заводі «Залив»).

Тепер, за даними Плетенчука, у Чорному морі з «Каракуртів» залишився лише один «Циклон», а «Амур» і «Тучу» виведено.

Слова речника Сил оборони Півдня підтверджує OSINT-дослідник MT Anderson. Спираючись на супутникові знімки за 25 квітня, він повідомив, що «Амура» і «Тучі» в порту Новоросійська більше немає. Де ці кораблі можуть перебувати, експерт припущень не висловив.

Подалі від ударів ЗСУ?

«Вихід» Чорноморського флоту Росії з анексованого Севастополя розпочався у вересні 2023 року, після того, як українським ракетним ударом були вражені великий десантний корабель «Минск», який перебував у сухому доку Севморзаводу, і підводний човен «Ростов-на-Дону».

За даними ЗСУ, побоюючись нових атак, Росія вивела в Чорне море всі десантні кораблі з кримських пунктів базування та передислокувала їх до російських. Протягом наступних кількох місяців у Новоросійськ були виведені всі носії крилатих ракет типу «Калібр»: фрегати проєкту 11356Р «Буревесник», малі ракетні кораблі проєкту 21631 «Буян-М», підводні човни проєкту 636.3 «Варшавянка» та підводний човен проекту 877В «Палтус».

Кораблі проєкту «Буян-М» у Севастополі. Крим, 2021 рік


Кораблі проєкту «Буян-М» у Севастополі. Крим, 2021 рік

4 листопада 2023 року ЗСУ завдали ракетного удару по заводу «Залив». На момент атаки МРК «Аскольд» перебував біля причальної стінки і добудовувався. За заявами низки джерел, у нього влучила принаймні одна протикорабельна ракета SCALP французького виробництва.

За два дні з’явилися фотографії, зроблені невідомими невдовзі після вибуху ракети. Судячи з фотографій та супутникових знімків, корабель залишився на плаву, але отримав критичні пошкодження: пошкоджено надбудову з РЛС та центральну частину корабля, де розміщуються пускові установки крилатих ракет.

«Аскольд» на заводі «Залив» у Керчі. Крим, 2021 рік


«Аскольд» на заводі «Залив» у Керчі. Крим, 2021 рік

Кораблі проєкту «Каракурт» – «Аскольд» та «Амур» були закладені на заводі «Залив» у 2016 та 2017 роках відповідно.

У листопаді 2023 року МРК «Амур» з Керчі перекинули до Новоросійська, що помітили OSINT-дослідники під час аналізу супутникових знімків. Відтоді «Амур» перебував у Військовій гавані Цемеської бухти.

Приблизно в цей час у Новоросійськ було перекинуто внутрішніми водними шляхами – річками і каналами – МРК «Туча». Його будівництво велося на Зеленодольському суднобудівному заводі, що стоїть на березі Волги. Там для Чорноморського флоту РФ було закладено у 2019 році ще два «Каракурти»: «Туча» і «Тайфун».

Суднобудівних потужностей у Новоросійську немає. Тому першою причиною виведення з Чорного моря «Амура» і «Тучі» може бути необхідність їх добудови для введення в дію флоту. А другою причиною – розвиток Україною далекобійних засобів ураження. Йдеться про повітряні та морські дрони.

Майже третину кораблів Чорноморського флоту знищено або виведено з ладу з початку російського повномасштабного вторгнення. ЗСУ використовують для цього як крилаті ракети Storm Shadow і SCALP, так і безекіпажні надводні катери.

Відстань до Новоросійська по прямій, наприклад, від Одеси становить близько 600 кілометрів, а з урахуванням огинання Кримського півострова – трохи більше 700 км. І якщо про наявність в України ракет, здатних подолати таку відстань, поки достеменно не відомо, то українські БПЛА вже атакували цілі на відстані близько 1000 кілометрів.

Також успішно діють українські морські дрони. Так, у серпні 2023 року в Цемеській бухті було підбито ВДК «Оленегорский горняк». Як стало відомо пізніше, у ніч на 4 серпня 2023 року в море вийшов новий український дрон-камікадзе «Мамай» із бойовою частиною вагою 450 кг. Це найшвидший дрон, що дозволяє йому допливати майже будь-куди в Чорному морі.

«Каракурт» і його можливості

Проєкт 22800 «Каракурт» – це серія російських багатоцільових МРК 3-го рангу з керованим ракетним озброєнням ближньої морської зони. За іншою класифікацією – це малі корвети, призначені для виконання завдань у ближній морській зоні.

МРК проєкту 22800 «Каракурт». Росія, 2021 рік


МРК проєкту 22800 «Каракурт». Росія, 2021 рік

Стандартна водотоннажність – 800 тонн. Озброєння – універсальний корабельний стрільбовий комплекс на вісім відділень для крилатих ракет «Калібр» та «Онікс», автоматична артилерійська гармата АК-176МА.

У 2019 році газета «Известия» з посиланням на Головне командування ВМФ РФ повідомляла, що в перспективі арсенал кораблів проєкту 22800 поповниться мініатюрною модифікацією гіперзвукової ракети 3М22 «Циркон».

До ППО корабля входить ПЗРК «Игла» та зенітний ракетно-гарматний комплекс «Панцир-М» (вісім зенітних установок та дві 30-мм шестиствольні автоматичні гармати ГШ-6-30 – КР). Комплекс призначений для оборони кораблів від масованих нальотів високоточної зброї (протикорабельних ракет, дистанційно пілотованих літальних апаратів – КР), атак літаків і гелікоптерів.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

ДЖЕРЕЛО